Günün öne çıkan kripto para haberleri – 26 Eylül 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Stanford Araştırmacıları tersine çevrilebilir Ethereum işlemleri önerdi

Stanford araştırmacıları, Ethereum Blockchain’i hakkında bir makale yayımlayarak Blockchain ağında işlemlerini dondurulabilir ya da tersine çevirebilir olma durumunu araştırdı.

Stanford araştırmacıları Kaili Wang, Qinchen Wang ve Dan Boneh, ERC-20R ve ERC-721R adlı yeni Ethereum token standartları önerdi. Yakın zamanlı makalede bir siber saldırı durumunda Blockchain için bir geri alma aktivitesi önerildi. Araştırmacılar, son zamanlarda Ethereum ağında gerçekleşen siber saldırılardan dolayı böyle bir işleme ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Bir haftada yaklaşık 1,5 milyar LUNC yakıldı 

Terra Classic (LUNC) ağında %1,2 kesinti parametresi değişikliği geçen hafta yayına alındı. TerRarity.io verilerine göre, yakım işleminin hayata geçmesinden bu yana, yalnızca bu parametrede yaklaşık 1,46 milyar LUNC yakıldı.

Verilere göre, topluluk yakımı teşvik etmeye başladığından beri yatırımcılar tarafından yakım adresine gönderilen toplam 5,7 milyar LUNC yakılmış oldu. Ayrıca, TerRarity.io verileri, bir yılda bu orana göre yaklaşık 113 milyar LUNC’nin yakılacağını gösteriyor ve topluluğun, arzı sonunda 10 milyar LUNC’ye düşürmeyi hedeflediği için yaklaşık 1 trilyonluk hedeften çok uzak olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan Binance’in tüm işlemlerde LUNC yakımı yapacağını açıklamasının ardından piyasada çekilen LUNC miktarında önemli bir artış olabilir. Bu durum LUNC topluluğu tarafından coşkuyla karşılanırken kripto para kısa sürede %60’a yakın değer artışı görürken 0,0003 dolar bandına geri döndü.

Binance 4 yıl aradan sonra yeniden Japonya’ya yöneliyor

Binance, Japonya’nın son zamanlarda Web3 dostu politikalar ortaya koyarken ülkede faaliyet göstermek adına bir lisans başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Habere göre Japonya’nın kripto sektörüne yönelik iyimser politikalar sunmaya hazırlanması, Binance’i ülkede 4 yıllık aradan sonra yeniden faaliyet göstermek için hareket geçirdi.

Japonya’daki ekonomik durgunluk, “Yeni Kapitalizm” çözümü arayışıyla aşılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda ülke otoriteleri, kripto ve NFT sektörünün vergilendirmesinde reform hazırlığından kripto girişimlerini ülkeye çekmeye kadar geniş kapsamlı politikalar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Avustralya CBDC denemelerine hazırlanıyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), bir merkez bankası dijital para birimi için iş modellerini ve kullanım alanlarını belirleme planlarını açıkladı ve bankanın 2023’ün ilk aylarında CBDC için pilot uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Avustralya Merkez Bankasının CBDC projesi Temmuz 2022 döneminde başladı. Proje detaylarının 2023 yılının ortasında açıklanması bekleniyor. RBA, şu an finans kurumları, fintekler, kamu sektörü kurumları ve teknoloji sağlayıcılarından oluşan sektör katılımcılarından geri bildirim bekliyor. Ayrıca, banka, yasal düzenleme hazırlıklarına da devam ederken düzenleyicilerle iletişim halinde.

Çin GPU fiyatları Ethereum Merge’den sonra düşüşe geçti

Ethereum ağının bir hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçişi, genellikle Ether (ETH) gibi kripto para madenciliği için kullanılan grafik kartlarının (GPU’lar) fiyatları Çin’de düşüşe geçti.

Habere göre, 15 Eylül’deki Ethereum güncellemesinin ardından, daha önce yüksek talebi bulunan Nvidia GeForce GPU fiyatı önemli ölçüde düştü. Buna göre RTX 3080 GPU’nun fiyatı 8.000 yuandan üç ay içinde yaklaşık 5.000 yuana kadar düştü.

XRP balinaları arasında hareketlilik devam ediyor 

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile dava sürecinde yeni gelişmeler yaşanmasıyla birlikte XRP balinalarının hareketlendiği görüldü.

Whale Alert tarafından tespit edilen XRP balina hareketlerine göre, bu hafta sonu 130 milyon doların üzerinde XRP taşındı. XRP transferlerinin büyük bir bölümü Bitso ve Bitstamp borsasıyla anonim cüzdanlar arasında gerçekleşti.

ECB, banka işlemleri için Blockchain teknolojisini araştırıyor

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, bugün yaptığı açıklamada Avrupa Merkez Bankası’nın, bankaların dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) geçmesi durumunda paranın kontrolünü elinde tutmak amacıyla bankalar arasındaki işlemleri bir Blockchain’de çözmenin yollarını araştırdığını söyledi.

Bireysel kullanıcılar için dijital bir euro çalışmalarının yanı sıra ECB, bankalar arası transferlerin, merkez bankasının kendi defteri yerine dağıtılmış bir defterde düzenlemesini nasıl kontrol edebileceğini araştırıyor.

Bunun yanında Fabio Panetta bankaların kendi aralarındaki transferlerde veya geleneksel bir para birimine sabitlenmiş kripto varlıkları kullanmasına izin vermenin ticaret ve likiditeyi olumsuz etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Olası bir çözüm olarak Panetta, ECB’nin özel sektörün Blockchain platformları ile kendi Hedef 2 uzlaşma sistemi arasında bir köprü kurabileceğini söyledi.

Kaynak: Investing.com