Günün öne çıkan kripto para haberleri – 27 Aralık 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto para sektöründe bugün BTC.com’un ana şirketi BIT Mining’in hack saldırısına uğradığını duyurması, madencilik devi Argo’nun hisseleri için askıya alma talebi ve küresel varlık yöneticisi Fidelity’nin Metaverse açılımı öne çıktı. Bunun yanında Solana ağındaki dev NFT projelerinin Ethereum ve Polygon ağına geçiş kararının yankıları sürüyor. Terra Classic’in yerel varlığı LUNC’nin dünden bu yana yükselişi de manşetlerin ilk sıralarında yerini aldı.

El Salvador, öğrencilere Bitcoin eğitimi vermeye başladı

El Salvador’da öğrencileri Bitcoin eğitimi verilerek toplu benimsemenin artırılması hedefleniyor. Kripto sektörünün ayı piyasası etkileri derin şekilde hissedilirken El Salvador hazinesinde bulunan Bitcoin’lerden dolayı şu an dolar bazında zarar etmeye devam ediyor. Ancak ülkede Bitcoin vizyonundan vazgeçilmeyeceğini gösteren etkinlikler sürüyor.

El Salvador, yeni nesle Bitcoin eğitimi vererek gençlerin yetişkin birer birey olduklarında kripto parayı benimsemeleri için önemli bir adım atmaya başladı.

Bitcoin eğitimiyle ilgili bir tanıtım videosu yayımlanırken bu video, sosyal medyada oldukça ilgi gördü. Eğitmenler, öğrencilere 10 haftalık bir müfredata bağlı olarak Bitcoin ekosistemi hakkında detaylı bilgiler verecek.

Kripto kredi şirketi Nexo, rakibi Vauld’u satın almak için harekete geçti

Kripto kredi şirketi Nexo, Singapur merkezli rakibi Vauld’un tüm işlemlerini askıya aldığını, alacaklı koruması için başvurduğunu ve yeniden yapılandırma seçeneklerini araştırıldığını duyurumasının ardından şirketi satın almak istediğini açıkça ifade etti.

Dün Nexo tarafından gönderilen teklif mektubununun ardından Vauld’un ilk açıklaması Temmuz ayında yapılan anlaşmanın sonuç vermediği şeklinde oldu. Nexo ise görüşmelerin devam ettiğini ve satın alım konusunda ciddi oldukları şeklinde yanıt verdi. Vauld’a yeniden yapılandırma planı için 20 Ocak’a kadar süre verilirken olası bir satın alımının 2023’ün ilk ayında gerçekleşebileceği görülebilir.

JPMorgan’a göre kurumsal yatırımcılar kriptodan uzak duruyor

JPMorgan yöneticisi, büyük kurumsal yatırımcıların kripto sektöründe aktif olarak bulunmaktan kaçındığını ve yatırım konusunda isteksiz olduklarını iddia etti. Yönetici, buna gerekçe olarak kripto sektöründe volatilite olduğunu söylüyor.

JPMorgan’ın Varlık Yönetimi Kurumsal Portföy Stratejisi Başkanı Jared Gross, kurumsal yatırımcıların çoğunun kripto varlıkları görmezden geldiğini ve bunu volatiliteyle birlikte varlıkların içsel bir değere sahip olmadığı düşüncesine bağladı.

Kripto paralar konusunda olumsuz yorumlarına devam eden Jared Gross, Bitcoin’e de değinerek kripto varlığın dijital altın anlatısının kabul görmediğini ve kendini güvenli bir varlık olarak henüz kanıtlayamadığını iddia etti.

Rus Bankası Sber, altın destekli dijital varlık planını duyurdu

Rusya’nın en büyük bankası Sber, altın destekli dijital finansal varlık ihracını duyurdu. Banka yetkilileri bu varlıkları, dolarizasyona karşı önemli bir avantaj sağlayacak finansal ürünler olarak görüyor.

Bankanın ihraç ettiği altın destekli dijital varlığın ilk alıcısı metal ürünler üreticisi Solfer oldu. Banka, 150.000’e kadar dijital finansal varlık ihraç etmeyi planlıyor. Yatırım ürününün satışı, Temmuz 2023 dönemine kadar devam edecek. İhraç belgesinde ayrıca yatırımcılara uyarı notunda likidite riskiyle birlikte bu tür varlıklara haiz olan yüksek riskler konusuna da değinildiği görüldü.

Kaynak: Investing.com