Günün öne çıkan kripto para haberleri – 27 Eylül 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, bugünkü konuşmasında kripto paraların daha iyi düzenlenmesi çağrısında bulundu ve endüstrideki kargaşanın gelecek dönemlerde finans piyasaların geneline yayılabileceği uyarısında bulundu.

Powell, Bugün Banque de France’ın ev sahipliği yaptığı dijital finans konulu bir panele konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında DeFi sektörüne de atıfta bulunarak faiz oranlarındaki küresel artışın DeFi ekosistemindeki önemli yapısal sorunları ortaya çıkardığını söyledi.

Powell, DeFi sektörü büyüdükçe daha fazla tabana yayılacağını söylerken uygun düzenlemelerin artık gerçek bir ihtiyaç haline geldiğinin altını çizdi. Dijital dolar hakkında da konuşan Fed Başkanı, merkez bankasının hâlâ dijital para birimi fikrini tartıştığını ve bu konuda henüz karar vermediklerini söyledi.

Jerome Powell, Eylül ayının ilk günlerinde dijital dolar konusunda Fed’in dört ana fikre sahip olduğunu söylemişti. Bunları; Dijital bir doların mahremiyetinin koruması, bankalar gibi finansal sistemdeki aracıları yönetmek, geniş ölçüde aktarılabilir olmak ve banka hesaplarının doğrulanabilirlik aşamasında kara parayı aklamayla mücadele için kimlik doğrulamasının sağlam şekilde yapılması olarak sıraladı.

Sabit kripto paralar konusuna da değinen Powell, bu varlıkların bire bir ölçüde desteklenecek yeterli rezervlere sahip olmalarını sağlamak için yine düzenleme ihtiyaçlarına işaret etti. Powell, ayrıca bir merkez bankasının temel görevinin ülkenin para birimi istikrarını korumak olduğunu hatırlattı.

Kripto para sektöründe bugün satır aralarında kalan diğer gelişmeleri ise aşağıda.

Cardano, 5 milyon öğrenci ve 750.000 öğretmen için dijital kimlik oluşturacak

Blockchain tabanlı bir girişime bağlı olarak Etiyopya Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenler ve öğrenciler için dijital kimlik (ID) sunmaya başladı.

Cardano Blockchain’inin arkasındaki ekip IOHK, dijital kimlikler için anlaşılan kuruluş olurken anlaşmaya göre Cardano, 3.680 okulda beş milyon öğrenciye ve 750.000 öğretmene dijital kimlik sağlayacak.

Yetkililer, bu yılın sonuna kadar Cardano’nun en az 500.000 kimlik çıkarmasını bekliyor. Bu program, Etiyopya’nın 2020’de başlattığı “dijital vakıf projelerinden” bir parçasını oluşturuyor. Proje, Etiyopya’nın dünya bankasından 200 milyon dolarlık kredi almasının ardından proje, Etiyopya İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı tarafından koordine ediliyor.

Japonya, kripto borsalarını hedef alan kara para aklama karşıtı yasaları uygulamaya hazırlanıyor

Japonya, mevcut finans yasalarını revize ederek borsalar aracılığıyla kara para aklama faaliyetlerinde kripto para kullanımını önlemek amacıyla yeni yasalar çıkarıyor

Japon düzenleyici otoriteleri, suç unsurlarının kripto para borsalarını kara para aklamak için kullanmasının önüne geçecek yeni fon transferler kuralları getirmeye hazırlanıyor.

2023’ün ilk yarısında yürürlüğe girmesi beklenen yasalar, borsalar arasında müşteri bilgilerinin paylaşılmasını zorunlu kılacak. Japon makamları, bu değişiklik sayesinde yasa dışı faaliyetlerde bulunan kişilerin fon transferlerini izlemeyi umuyor.

Cosmos, yerel token ATOM‘u yeniliyor: ATOM 2.0 için teknik doküman yayımlandı 

Cosmos, dün 27 sayfalık yeni teknik doküman yayımladı ve yerel tokeni ATOM’u yenilemenin yanı sıra Cosmos Hub’da önemli değişiklikleri açıkladı

Doküman; Columbia, Medellin’deki Cosmoverse konferansında yayımlandı. Bir zamanlar Blockchain’in interneti vizyonuna sahip olan Cosmos Hub, şimdi bu vizyonunu Blockchain’ler arası ekonominin geliştirmesi şeklinde genişletiyor.

Teknik doküman, özellikle Blockchain’ler arası hizmetlerden yararlanmak isteyen şirketler için daha güvenli, merkezsiz ve birlikte çalışabilir bir temel oluşturmak için ortak bir çaba olarak likit staking ve zincirler arası güvenliğinin altını çiziyor.

Bunun yanında Cosmos Hub’ın stake edilen ATOM arzına odaklı para politikası, Blockchain’ler arası bir rezerv para birimi olarak güvenlik ve likidite arasında bir denge kurmayı amaçlıyor.

Binance, Terra Classic (LUNC) ve USTC için komisyon güncellemesi yaptı

Binance, bugün yapılan açıklamada, Terra Classic ağındaki %1,2 yakım kesintisi nedeniyle Terra Classic (LUNC) ve USTC için yatırma ve çekim işlemlerinde değişikliğe gittiğini bildirdi.

Binance daha önce, LUNC ve USTC yatırımları sırasında Terra Classic ağı tarafından yapılan %1.2 kesintisinden sonra bakiyenin kullanıcıların hesaplarına aktarılacağını duyurmuştu. Bununla birlikte, borsa şimdi Binance’teki mevduatların diğer borsalar veya platformlar tarafından alınan çekim ücretlerini de içereceğini söyledi. Böylece, diğer borsalar gibi çekim ücretlerinden ve %1,2’lik bir yakım kesintisinden sonra bakiye kullanılabilecek. Sonuç olarak çekim işlemleri, Binance tarafından komisyona ve Terra Classic ağı tarafından %1,2 yakım kesintisine tabi olacak.

Galaxy Digital, Chainlink ile Blockchain ağlarına piyasa verileri sağlayacak

Galaxy Digital, şirketin kripto fiyatlandırma verilerini Chainlink aracılığıyla Blockchain ağlarına sunacağını bildirdi.

Galaxy Digital tarafından yapılan açıklamada bu verilerle akıllı sözleşme geliştiricilerinin daha gelişmiş merkezsiz uygulamalar (DApp’ler) oluşturma yeteneğine sahip olacağı düşünülüyor.

Galaxy Digital stratejik fırsatlar başkanı Zane Glauber, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada merkezsiz finans (DeFi) temelleri ve DApp’ler için piyasa verilerinin önemli olduğunu çünkü bu ürünlerin akıllı sözleşmelere yerleştirilebilecek referans fiyatlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Chainlink’in yöneticilerinden Yaser Jazouane de Galaxy’nin hamlesi hakkında yüksek kaliteli fiyatlandırma verilerinin, tüm DeFi sektöründe çeşitli kullanım durumlarının kilidini açan bir anahtar olduğunu söyledi.

Kaynak: Investing.com