Günün öne çıkan kripto para haberleri – 29 Temmuz 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Santander, Brezilya’da kripto ticaretine başlıyor

Son günlerde Brezilya’da kripto piyasaları adına önemli gelişmeler oluyor. Ülkede birkaç kripto dışında faaliyet gösteren fintek şirketi kripto hizmetleri sunmaya başladı.

Bunlar arasında en önemlisi İspanya merkezli çok uluslu bankacılık devi Santander, kripto para piyasalarına önemli bir giriş yaptı. Dün yapılan açıklamada banka, önümüzdeki aylarda Brezilya vatandaşları için kripto alım satım hizmeti başlatmayı planladığını duyurdu.

Santander’in hamlesinden önce Brezilya kripto sektöründe olumlu gelişmeler vardı. Ülkenin en büyük dijital bankası Nubank, geçtiğimiz günlerde kripto para ticaretine başladıktan bir ay sonra hizmet alan müşteri sayısının 1 milyonu geçtiğini duyurdu.

Bunun yanında başka bir Brezilya fintek şirketi PicPay, 2022 yılında bir kripto para borsası açacağını ve Brezilya realine sabitli bir kripto para ihraç edeceğini duyurdu. E-ticaret platformu Mercado Libre ise ülkede kripto para alım – satım ve tutma hizmeti veren bir kuruluş olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Babel Finance öz sermayesiyle yaptığı işlemlerde 280 milyon dolar kaybetti

Finansal kriz içinde olan şirketlerden biri olan Babel Finance’in kontrolsüz öz sermaye ile yapılan işlemlerinde müşteri fonlarını kullandığı duyuruldu.

Şirketin yeniden yapılandırma ile ilgili bir rapora göre geçen ay çekim işlemlerini askıya alan Hong Kong merkezli kripto kredi şirketi Babel Finance, müşteri fonlarıyla yaptığı işlemlerde 280 milyon dolar kaybetti. Şirketin, Haziran ayında yaklaşık 280 milyon dolarlık toplam piyasa değeri ile yaklaşık 8.000 BTC ve 56.000 ETH kaybettiği bildiriliyor.

Babel’in tescilli bir ticaret ekibinin, şirketin işlem departmanı tarafından kontrol edilmeyen ya da izlenmeyen birkaç ticaret hesabı işlettiği de ortaya çıktı. Ayrıca, bu hesapların herhangi bir alım satım yetkisi veya risk kontrolü de bulunmuyordu.

SEC, Kripto piyasalarına farklı şekilde yaklaşmaya gerek olmadığını düşünüyor

SEC Başkanı Gary Gensler dün, kripto platformlarının kayıt altına alınması ve düzenlenmesi için mücadele ettiğini ve kripto varlıkların, menkul kıymet olarak kaydedilmesini sağlayacağını belirtti. Gensler, Konuyla ilgili görüşlerini bir Twitter iletisi aracılığıyla paylaştı.

Gensler, gönderisinde borsada işlem yapıldığında belirli bir koruma olduğunu söylerken ABD sermaye piyasalarının yıllar boyunca altın standartı haline geldiğini ve yatırımcıların güvenini kazandığını söyledi.

Kripto para platformlarının, borsalarla benzer şekilde çalıştığını hatırlatan Gensler, bu alanların alıcı ve satıcıların buluştuğu yer olduğunu söylerken tek farkın ticaretin bir aracı olmadan işleyebilmesi olduğunu dile getirdi. SEC Başkanı, işlem yapan milyonlarca kişinin, bu platformlarda düzenleyici korumasına ihtiyaç duyması gerektiğini düşünüyor.

Günlük DOGE adreslerinin sayısı 2 ayda %260’ın üzerinde arttı

Son iki ayda Dogecoin‘in fiyatı yaklaşık %15 oranında düşerek 0,082 dolardan 0,068 dolar bandına geriledi. Bunun yanında kripto ticareti uzmanı Ali Martinez tarafından belirtildiği üzere, yeni günlük DOGE adres sayısı yüzde 265 artarak 14.470’ten 38.430’a yükseldi. Bu durumun yakın zamanda DOGE fiyatına yansıyabileceğine yönelik görüşler sunuldu.

Bunun yanında işlem geçmişine göre Dogecoin’de 78.250 adresin 44 milyar DOGE’den fazla satın aldığı 0,068 dolar, önemli bir destek bölgesi olarak kabul ediliyor. Bu desteğin korunması durumunda DOGE fiyatının 0,08 dolara kadar çıkabileceği paylaşılan görüşler arasında.

Kaynak: Investing.com