Günün öne çıkan kripto para haberleri – 3 Ağustos 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto para sektörünün gündeminde bugün, Michael Saylor’un MicroStrategy’nin CEO’luk görevinden istifa etmesi ve Solana ağına yapılan siber saldırı geniş yer buldu.

New York Düzenleyicisi, Robinhood’a 30 Milyon dolar para cezası verdi

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), kripto işlemlerine aracılık eden Robinhood borsasını “banka gizliliği yasası/kara para aklama yükümlülükleri ve siber güvenlik alanlarındaki eksiklikleri nedeniyle 30 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

30 milyon dolarlık cezanın yanı sıra, Robinhood borsasının DFS düzenlemelerine uygunluğunun kapsamlı bir değerlendirmesini yapacak bağımsız bir danışman ile anlaşması kararı alındı.

New York Eyaleti düzenleyicisi, Ocak 2019’da Robinhood’un kripto para birimi lisansı ve para iletim lisansı başvurularını onaylamıştı.

Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler, ilk kez 3.000 adedi aştı

Cardano (ADA) ağı, Eylül 2021’de akıllı sözleşme işlevselliğine kavuştu ve Blockchain, daha hızlı ölçeklenebilirlik ve performansa sahip kılan önemli bir güncellemeden geçti.

Şimdi ise Vasil hard fork öncesinde Plutus Scripts, (Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformu) 3.000’den fazla akıllı kişiye ulaştı. Cardano Blockchain Insights’ın istatistiklerine göre Cardano’daki akıllı sözleşmelerin sayısı 1 Ağustos’ta 3.002 adede ulaştı.

Kripto risk sermayesi şirketi Hashed, Terra çöküşünde 3 milyar dolardan fazla kaybetti

Hashed’ın CEO’su Simon Seojoon Kim, Mayıs ayı başlarındaki çöküşün ardından Terra ekosisteminin LUNA tokenine yaptığı yatırımdan 3 milyar dolardan fazla kaybettiğini doğruladı.

Çarşamba günü Bloomberg ile yayınlanan bir röportajda Kim, Hashed’in blockchain projesinin ilk günlerinde 30 milyon LUNA tokeni satın aldığını söyledi ve bu, LUNA’nın fiyatı Nisan ayı başlarında zirveye ulaştığında 3,6 milyar dolar değerindeydi.

Mayıs ayında CoinDesk, Blockchain verilerine atıfta bulunarak, Hashed’in toplamda yaklaşık 50 milyon LUNA tokeni stake ettiğini ve kayıplarının 3.5 milyar doların üzerinde olduğunu bildirmişti.

Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri, piyasa çöküşüne rağmen kriptoya yönelen ülkelerin başında

Kripto para piyasası çöküşü, birçok yatırımcının piyasayı terk etmesine neden olsa da  bazı ülkelerdeki yatırımcılar, piyasaya olan güvenini korurken düşüşü satın almaya devam etti.

Google Trend arama istatistikleri ve CoinGecko tarafından alınan verilere göre, Nijerya’nın Nisan ayında piyasa çöküşünün başlamasından bu yana toplam 371 puanla kripto sektörüyle en çok ilgilenen ülke olduğunu gösterdi.

Verilere göre değerlendirilen ülkeler arasında yalnızca Nijerya, “kripto para birimi”, “kriptoya yatırım” ve “kripto satın al” anahtar kelimeleri için en yüksek popülerlik puanını aldı. Birleşik Arap Emirlikleri 271 puanla ikinci sırada yer aldı ve bu iki ülkeyi 261 puanla Singapur izledi. Avustralya, 218 puanla dördüncü sırada yer alırken Birleşik Krallık, 198 puanla beşinci sırada yer aldı.

Bitcoin madencileri şu an rekor miktarda 1.856 milyon BTC’yi elinde tutuyor

Madenciler, Haziran ayındaki satışları geride bırakırken, yeniden kripto paraları biriktiren gruba dahil oluyor.

Blockchain analitik firması CryptoQuant’ın verilerine göre, madencilerin BTC varlıkları Temmuz ayında önemli ölçüde artış gösterdi. Bitcoin madencilerinin toplam BTC miktarı, son fiyat düşüşünden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Buna göre bugün itibarıyla madencilerin portföyünde toplamda 1.864.842 BTC bulunuyor.

Polygon, cüzdan sayısındaki artışla en büyük 3. Blockchain oldu

Mevcut ayı piyasasında cüzdan sayısını artıran Polygon ağındaki toplam adres, 157 milyona ulaştı.

Polygon ağı, devam eden ayı piyasasına rağmen, 2022’nin ikinci çeyreğinde şimdiye kadarki performansını kapsayan gelişmelerde belirtildiği gibi, ağ adreslerinin sayısında ve işlem hacminde tutarlı bir artış kaydetti.

Coin98 verilerine göre Polygon, 2022’nin başından bu yana toplam adreslerde yüzde 22’lik bir artış gördü. Polygon CEO’su Sandeep da rakamları paylaşırken Polygon, toplam adres sayısına göre Ethereum ve BNB’nin ardından üçüncü en büyük Blockchain konumuna ulaştı.

Kaynak: Investing.com