Günün öne çıkan kripto para haberleri – 30 Aralık 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

2022’de kripto piyasasının en etkili isimleri Changpeng Zhao ve Charles Hoskinson oldu

Whalechart.org tarafından 2022 yılında kripto para ekosisteminin en etkili isimleri için bir anket düzenledi. Ankette Charles Hoskinson ve Changpeng Zhao ile birlikte Vitalik Buterin ve Sam Bankman-Fried yer aldı. 36.000 kişinin katıldığı ankette Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yüzde 36,5 ile en çok oyu alarak ilk sırada yer aldı.

Hemen ardından ise toplam oyun %34’ünü alan Binance CEO’su Changpeng Zhao, ikinci sırada yer aldı.

Cathie Wood, düşüşe devam eden Coinbase hisselerini almaya devam ediyor

Cathie Wood tarafından yönetilen bir teknoloji ve fintek firması olan ARK Invest, 14 Aralık’tan bu yana Coinbase (COIN) hissesi alımına devam ederken en yüksek alım miktarının dün itibarıyla 5,5 milyon dolar ile gerçekleştiğini bildirdi. Şirket, son alım miktarıyla birlikte toplamda 12 milyon dolar değerinde yaklaşık 300.000 hisse satın aldı.

COIN hissesi, dünkü işlemlerde yaklaşık %7 artışla 34,78 dolardan kapanış gördü. ABD merkezli kripto borsası Coinbase’in hisse senedi, bu yıl %86 oranında değer kaybıyla kripto para piyasalarındaki olumsuzluklardan önemli ölçüde etkilendi.

Shiba InuEthereum balinaları tarafından en çok talep edilen altcoin’lerden biri oldu

Shiba Inu (SHIB), Shiba topluluğu büyümeye devam ederken en büyük Ethereum yatırımcıları arasında en popüler altcoin’ler arasında yer aldı.

WhaleStats verilerine göre Shiba Inu, son 24 saatlik zaman zarfında büyük Ethereum yatırımcıları arasında en çok satın alınan 10 token arasında yer aldı. Shiba, bu hafta katman-2 çözümü Shibarium’un 2023’ün başında piyasa sürüleceğine dair haberlerle gündeme geldi.

COTI hard fork sürecini başarıyla tamamladığını duyurdu

Cardano ağında konuşlanan yeni sabit kripto paranın geliştiricisi Coti Protocol, MultiDAG 2.0 hard fork’unu başarılı şekilde yayına aldığını duyurdu. Bu hard fork ile COTI ekosistemi tek para birimi altyapısından çok varlıklı bir ağa geçmiş olacak.

Cardano ağındaki sabit kripto para Djed’in geliştiricisi ekibi, MultiDAG 2.0 ile henüz kripto ödeme çözümlerini kullanmayan işletmeler için kripto ödemelerinin yaygın olarak benimsenmesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

MultiDAG 2.0 sürümü ile Coti’nin işletmelerin CMD adlı ödeme tokenini kullanarak kendi özel ödeme ağlarını (PPN) oluşturmalarına yardımcı olacağı ifade edildi.

KuCoin’in 48 Milyar LUNC’nin delegasyonunu kaldırması, topluluğu paniğe sevk etti

Terra Classic doğrulayıcısı konumundaki KuCoin, 48 milyar LUNC’nin delegasyonunu kaldırdı. Bu eylem, topluluk arasında paniğe yol açtı.

KuCoin, bu işlemin ardından Terra Classic topluluğu arasında oylama gücünü %0,21’e çekmiş oldu ve doğrulayıcı listesinde 44. sırada geriledi. Terra Classic topluluğundan bazı kesimler, delegasyonu kaldırılan LUNC varlıklarının satılabileceğine yönelik endişeli yorumların arasında varlığın fiyatının sert düşebileceğini düşünüyor.

Bazıları ise borsanın LUNC tokenlerini yakabileceğine yönelik görüşlerini dile getirdi. KuCoin borsası henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

LUNC, geçen hafta 0,00012 dolardan başlayan alımlarla bu haftanın başında 0,00018 dolara kadar yükselerek %44’lük bir değer artışı kaydetti. Ardından düşüşe geçen kripto para, kazanımlarının büyük bir bölümünü geri verdi ve haftalık zirve fiyatından %22 düşüşle 0,00014 dolar bandında işlem görüyor.

Kaynak: Investing.com