Günün öne çıkan kripto para haberleri – 30 Ocak 2023

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Ethereum ağında yılbaşından bu yana ortalama 130.000 yeni benzersiz adres kaydedildi

Ethereum, geçen sene Eylül ayında hisse ispatı modeline geçişin ardından şu an Mart ayında görülecek diğer bir önemli güncelleme olan Shanghai yükseltmesine hazırlanıyor. 

Bu güncelleme öncesi Etherscan verilerine göre Ethereum ağında 2023 yılı başından bu yana günlük 130.000’e yakın yeni adreslerin eklendiği görüldü. 

Buna göre ayın ilk günündeki 217.599.463 adres sayısı, dün itibarıyla 221.365.692 adede yükseldi. Böylece yaklaşık bir aylık süre zarfında Ethereum ağına 3.766.229 adet benzersiz adres eklendi.

Mastercard, Binance ile birlikte Brezilya’da ön ödemeli kart çıkardı

Mastercard ve Binance, bugün Brezilya’da ön ödemeli bir kart piyasaya sürdüklerini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre şu an test aşamasında olan Binance Card’ın önümüzdeki günlerde Brezilya’da genelinde kullanıma sunulacak. Böylece Binance, Latin Amerika’da Arjantin’in ardından Brezilya’da kartını piyasaya sürerek kitsel kabul açısından önemli bir adım atmış olacak. 

Bu sayede Binance, en büyük pazalarından biri olan Brezilya’da Mastercard logosu olan he işletme kartının kullanılmasını sağlayarak kripto paraların benimsenmesi konusunda da ilerleme kaydetmesine yardımcı olacak. 

Büyük Cardano yatırımcıları, son yükselişi değerlendirdi

Kripto analiz şirketi Santiment, Cardano’nun yerel varlığı ADA’nın 0,38 dolara ulaşmasının ardından büyük Cardano yatırımcılarının bu noktada satışa geçtiğini vurguladı. 

Verilere göre ADA varlıkları 1 milyon ila 100 milyon arasında olan yatırımcılar, 21 Ocak’ta varlıklarını satmaya başladı. Son duruma göre satışların ardından Cardano milyonerlerinin sayısı azalırken bu sayının ocak ayı başında seviyelere geri döndüğü görüldü. Aktarılan verilere göre şu an 1 milyon ila 100 milyon ADA tutan yatırımcı sayısı 2.828 adet olarak gösteriliyor. 

Tron Kurucusu Justin Sun, Çin’in kriptoya geri dönmeye hazırlandığını iddia ediyor

Tron’un kurucusu Justin Sun, Çin’in vergi uygulamasıyla kriptoya geri dönmeye hazırladığını iddia ediyor.

Çin, kripto para işlemlerine vergi uygulamasıyla kripto para düzenlemesine doğru büyük bir adım atarken Justin Sun, Tron’un Çin’de kabul edileceği konusunda iddialı söylemlere sahip.

Justin Sun, bugünkü Twitter paylaşımında Çin’in kripto işlemlerine vergi uygulamasıyla kripto endüstrisine dönüş sinyali verdiğini söyledi. 2021’in ortalarındaki bir kripto yasağına rağmen rağmen ülkede kripto kabulünün arttığına dikkat çeken Sun, bunun kripto para düzenlemesine doğru büyük bir adım olduğuna dile getirdi.

Çin’de bazı bölgelerde kripto paralara %20 vergi uygulanmaya başlanması, Justin Sun’a göre Çin’in kripto paralar bir servet aracı olarak görmeye başladığının bir kanıtı.

Shiba Inu (SHIB) yakım aktivitesinde yükseliş dikkat çekiyor

Shiba Inu tokeninin yakım oranı, yükselişe devam ediyor. Shibburn verilerine göre yakılan SHIB miktarı son 24 saatte %400’ün üzerinde arttı.

Son duruma göre kullanıcılar, 24 saatlik zaman diliminde yakım cüzdanına 20 milyondan fazla token aktardı. Genel olarak Shiba Inu’nun yakım oranı, ağın genel etkinliğinin çok daha düşük olduğu hafta sonu işlemlerinin ardından yükselişe geçer. Bunun yanında rutin olarak devam eden yakım işlemleri, kripto varlığın fiyatından bağımsız hareket edebilir. Yakım aktivitesi ise çoğunlukla ağ etkinliğine ve bireysel SHIB yatırımcılarının isteğe bağlı işlemlerine bağlı.

Kaynak: Investing.com