Günün öne çıkan kripto para haberleri – 31 Ağustos 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Crypto.com yanlışlıkla 100 dolar yerine 10,5 milyon dolar aktardı

Crypto.com, 100 dolarlık iade yerine bir müşterisinin hesabına 10,5 milyon dolar yolladıklarını tespit etti. Daha da ilginci ise hatanın 7 ay sonra fark edilmiş olması.

Bugün ortaya çıkan gelişmeye göre borsa, Mayıs 2021’de borsa yetkilisi, Manivel adlı kullanıcısına hesabına transfer esnasında tutar yerine hesap numarası yazınca 10.474.143 dolarlık hata yaptı. Bu hata ise Aralık 2021’de şirket denetimi sırasında fark edildi.

Parayı alan kullanıcının, lüks bir ev aldığı ve geri kalan tutarı farklı hesaplara aktardığı belirtiliyor. Bunun üzerinde Crypto.com, konuyu yargıya taşıdı.

Circle ile Bybit ortaklık kuruyor: Borsa, USDC paritelerini artıracak

Dünyanın en büyük kripto borsaları arasında bulunan Bybit, USDC ihraççısı Circle ile bir ortalık kurduğunu duyurdu.

İş birliğine göre Bybit, Circle hizmetlerini kullanıcılarına sunacak ve USDC spot çift listelerini genişletecek. Bunun yanında USDC ve ilgili ürünler için daha fazla farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapılacak. 2022 yılının başında Bybit, borsanın Ethereum ve Solana opsiyonların kullanıma sunacağını taahhüt etmiş ve piyasadaki ilk sabit kripto para marjlı opsiyon sözleşmesi olan USDC opsiyonlarını piyasaya sürmüştü.

Kurumsal Ethereum yatırımcıları, yılın ilk yarısında çıkışlar kaydetti

2022 yılının ilk yarısında kurumlar, ETH bazlı yatırım ürünlerine ilgisini azalttı. Coinshares verilerine göre Ethereum’a dayalı yatırım ürünleri, yılın ilk 8 ayında yaklaşık 200 milyon dolarlık çıkış gördü. Bitcoin ürünleri ise 275 milyon dolarlık fon aldı.

Diğer yandan ETH balinaları, piyasa düzeltmesine rağmen ETH birikimine devam ediyor. Etherscan’a göre, ETH topluluğu, ETH 2.0’ın stake sözleşmesine 13,4 milyondan fazla Ether yatırdı.

Kripto para sayısı 10.000’i aştı: Toplam piyasa değerinin yüzde 75’ini 5 kripto para oluşturuyor

Son yapılan araştırmaya göre kripto paraların sayısı Temmuz 2021 döneminden 6.000 civarındayken Şubat ayında 10.400’e yükseldikten sonra bu ay 10.000 adede çekildi.

Şu an en büyük 5 kripto para, toplam piyasa değerinin yüzde 75 gibi önemli bir bölümünü oluşturuyor.

10.000 sınırını geçmeden önce, Statista ve Investing.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kripto para birimi sayısı 2013’te 60’tan 2020’ye kadar 4.500’ün üzerine çıktı. Verilere göre 2021 ile 2022 arasındaki dönemde, bu sayıda ciddi bir artış meydana geldi.

Ünlü saat markası Bitcoin temalı lüks saat üretti

Lüks saat üreticileri, zaman zaman kripto para ile ödeme kabul ederek ya da kripto para temalı saatler tasarlayarak gündeme geliyor.

Son olarak Bitcoin temalı saat tasarlayan Jacob & Co., Instagram üzerinden “Cenevre Saat Günleri”nde sınırlı sayıda üretilen tamamen yeni Astronomia Solar Bitcoin temalı saat modelini sergileyeceğini duyurdu. Firmaya göre, yeni Bitcoin temalı sınırlı sayıda üretilen saat, kripto varlık alanına adanmış ve sektörden ilham alan ilk yüksek profilli model olarak lanse ediliyor.

Bitcoin madencilik zorluğu Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesinde

Bitcoin madencilik zorluğu, Ocak ayından bu yana yüzde 9,26 oranında en yüksek ayarlamasıyla üçüncü artışını kaydetti.

Zorluk değişimi, ağ madenciliği zorluğunu izleyen ve yaklaşık iki haftada bir yapılan ayarlamaları yayımlayan BTC.com tarafından verilere yansıdı.

The Block tarafından derlenen verilere göre, ağın hash oranı da son güncelleme tarihi olan 18 Ağustos’tan bu yana %12’nin üzerinde arttı. Madencilik zorluğu, son olarak Teksas’taki Bitcoin madencilerinin aşırı sıcaklıklar nedeniyle makinelerini kapattığı yaz mevsimi başlarında önemli ölçüde düşmüştü.

Kaynak: Investing.com