Günün öne çıkan kripto para haberleri – 4 Ağustos 2022

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Portekiz bankaları kripto borsalarının hesaplarını kapatıyor

Kripto dostu olarak bilinen Portekiz’in en büyük bankalarından bazıları, ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarıyla artık çalışmama kararı aldı.

Geçen hafta, Portekiz’in en büyük bankası Banco Comercial Portugues, Lizbon merkezli kripto ticaret platformu CriptoLoja’nın hesabını kapatma kararı aldı. Borsanın CEO’su ve kurucusu Pedro Borges, başka bir banka olan Banco Santander’in de benzer bir karar aldığını doğruladı.

Bunun yanında ülkede daha küçük ölçekli bankalarının da Portekiz’de iki kripto para borsasının hesaplarını kapattığı raporlandı. Banco Commercial tarafından yapılan açıklamada “şüpheli işlemler” ile karşılaştıklarında yetkililere bildirmek olduğunu dile getirildi. Benzer şekilde, bir Banco Santander yöneticisi, kararın risk algısına göre alındığını söyledi. Açıklamalara göre bankaların, ilgili borsalarda riskli işlemler farkettikleri düşünülüyor.

Michael Saylor, istifayla ilgili sessizliğini bozdu

Michael Saylor, MicroStrategy’nin CEO’luk görevinden istifa ettikten sonra yerine şirketin Başkanı ve CFO’su Phong Le geçti.

Saylor, dün yaptığı bir röportajda CEO’nun işinin “öncelikle bir yazılım işi yürütme” olduğunu söylerken Phong Le’yi CEO yapma planının şirket, 2.200 çalışana ve binlerce müşteriye ulaştığında ortaya çıktığını söyledi.

Yönetim kurulu başkanı olarak rolünü açıklayan Saylor, işin içinde kalmaya devam edeceğini ifade ederken şunları söyledi:

“Birçok kişi şirketin hakim hissedarı olduğumu bilmiyor, bu yüzden yönetim kurulu başkanıyım. Bitcoin satın alma stratejimizi denetleyen yatırım komitesi başkanı olarak kalacağım ve birincil rolüm, teknoloji liderliği fırsatları üzerinde çalışarak savunuculuk eğitimi ve inovasyon olacak.”

Coinbase hisseleri, BlackRock kripto anlaşmasıyla sert yükseldi

Coinbase hisseleri, kripto borsasının müşterilerine bitcoin ile başlayan kripto para ticaretine erişim sağlamak için BlackRock ile bir ortaklık yaptığının açıklamasının ardından bugün yüzde 40’a varan bir yükseliş gördü.

Diğer yandan alternatif veri sağlayıcı Quiver Quantitative’e göre, COIN hissesi, Perşembe günü Reddit’in WallStreetBets grubunda en çok bahsedilen konulardan biri oldu.

Coinbase hisseleri son aylarda kripto paralarla paralel olarak sert düşüş gördü. Hisse Çarşamba günü %20 yükseldi ve dünkü kapanışa göre 2022 yılında yaklaşık %70 değer kaybına sahipti.

ABD Senatörü Wall Street’in kriptoyla bağlantısını azaltmak istiyor

ABD’deki en büyük kripto karşıtlarından biri olan Senatör Elizabeth Warren, kripto karşıtı duruşundan geri adım atmıyor. Son çabasında kripto ve Wall Street arasındaki bağları kesmeye çalışıyor. Senato bankacılık komitesinin bir üyesi olarak Warren, komite üyelerine bir mektup yazdı.

Bankalar tarafından sağlanan kripto hizmetlerinin geri çekilmesini talep eden mektup, Para Birimi Denetçiliği Ofisi’ne (OCC) iletilecek. OCC rehberliği, bankaların kripto şirketlerine kripto saklama ve diğer kripto hizmetleri sunmasına olanak tanıyor. Senatör Warren, bu hizmetin durdurulmasını talep ediyor.

Cardano ve Cosmos arasında köprü kuruluyor

Zincirler arası köprü teknolojisi, Cosmos ve Cardano arasında (EVM uyumlu katmanı aracılığıyla) önemli bir köprü görevi görecek ve bu iki ekosistem arasında yeni zincirler arası fırsatların değerlendirilmesi amaçlanıyor.

İngiltere Parlamento Grubu, büyüyen kripto sektörünün daha fazla düzenlenmesini istiyor

Birleşik Krallık net bir kripto para düzenleyici görünümü oluşturmaya devam ederken, sektörü yönetmek için politika oluşturmaya katkıda bulunmak üzere birkaç kuruluş devreye giriyor. Özellikle, Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG), İngiltere kripto alanının daha fazla düzenlenmesi ihtiyacını dikkate alan bir araştırma başlattı.

APPG, bugün yayımlanan basın açıklamasında, soruşturmanın, İngiltere’nin kripto düzenlemelerine yönelik mevcut yaklaşımı ve hükümetin bölgeyi dijital varlıklar için küresel bir merkez haline getirme girişimleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri kapsamayı amaçladığını söyledi.

CME Group, Ağustos ayında Euro’ya sabitlenmiş BTC ve ETH vadeli işlemlerini başlatacak

Dünyanın en tanınmış türev piyasası CME Group, Bitcoin – Euro ve Ethereum – Euro vadeli işlemlerinin lansmanı ile 29 Ağustos’tan itibaren kripto para türevleri teklifini daha da genişletmeyi planladığını duyurdu.

3 Ağustos’ta piyasa tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Bitcoin Euro vadeli işlem sözleşmeleri ve Ether Euro vadeli işlem sözleşmelerinin her biri, ABD doları cinsinden eşdeğerlerini yansıtmak için 5 Bitcoin ve 50 Ether olarak ölçeklendirilecek.

Kaynak: Investing.com