Günün öne çıkan kripto para haberleri – 4 Ocak 2023

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Binance, SHIB ile birlikte bazı işlem çiftlerini platformdan kaldıracağını duyurdu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son duyurusunda bazı işlem çiftlerinin ticaretinin sonlandırılacağını duyurdu.

Bu işlem çiftleri arasında SHIB tokeninin İngiliz Sterlini karşı işlem çiftinin olması dikkat çekti. SHIB/GBP çifti yanı sıra platformdan ALPHA/BNB, ASTR/ETH, CELR/ETH ve DAR/ETH çiftlerinin de 6 Ocak tarihinde platformdan kaldırılacağı bilgisi verildi.

Endonezya ulusal bir kripto borsası kurmayı planlıyor

Endonezya, finans sektörüne yönelik reformlar dahilinde ulusal ölçekte bir kripto borsası kurma planlarına sahip. Ülkede kripto projeleri, Endonezya Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Düzenleme Kurumu Bappebti tarafından denetleniyor. Bappebti’nin Başkan Vekili Didid Noordiatmoko, bugün yaptığı açıklamada Finansal Hizmetler Otoritesi’nin iki yıl içerisinde kripto denetimi konusunda tam yetkiye sahip olacağını söyledi.

Habere göre kripto denetiminin farklı bir kuruma devrolmasından önce Noordiatmoko, devlet kontrolünde ulusal bir kripto borsasının kurulması gerektiğini belirtti. Bu arada kripto paraların Endonezya’da bir ödeme yöntemi olarak kullanılması yasak.

Bitcoin madencisi Core Scientific, Celsius madenciliğini kapatma kararı aldı

Core Scientific, iflas eden iki şirketin aylarca süren anlaşmazlığın ardından nihayet anlaşmaya varmasıyla binlerce Celsius madencilik teçhizatını kapatma aşamasına geldi.

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilerinden biri olan Core Scientific, kripto kredi şirketinin Temmuz ayında iflas koruması için başvuruda bulunması ve elektrik faturalarındaki payını karşılayamayacak duruma gelmesinin ardından kısmen mali sorunlar yaşadı. Şirket tarafından yapılan bildirimde, Core Scientific’in barındırma anlaşmasından dolayı günlük 53.000 dolarlık kaybı olduğu aktarıldı.

2022 yılında Küresel kripto fonları, 2018’den bu yana en zayıf fon girişlerini gördü

CoinShares tarafından paylaşılan verilere göre  2022 yılında kripto paralara dayalı yatırım fonları 433 milyon dolarlık fon girişi gördü. Bu miktar, 2018 yılında ayı piyasasından bu yana en zayıf fon girişleri olarak kaydedildi.

Paylaşılan verilere göre 2018 yılında kripto destekli fonlara olan girişler 233 milyon dolar seviyesindeydi.

Tüm Ethereum (ETH) arzının %13’ü stake edilerek kilitlenmiş durumda

Piyasanın en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum’un mevcut arzının %13’ü akıllı sözleşme platformlarında stake edilmiş durumda.

Ancak bu noktada potansiyel bir sorun olma ihtimali olan durum ise stake edilen varlıkların %80’inin tek bir platformda yoğunlaşması. Buna göre stake edilen 4,6 milyon ETH’nin ağın en büyük staking platformu Lido DAO’da tutulduğu rapor edildi. Böyle bir yoğunlaşma ise Ethereum’un merkezsizlik anlatısının geçersiz kılınması gibi bir sorun olarak görülüyor.

DeFi kullanıcısı, kimlik avı saldırısıyla 3,4 milyon dolarlık GMX tokeni çaldırdı

Anonim bir DeFi kullanıcısı, bir kimlik avı saldırısıyla merkezsiz kripto borsası GMX’in yerel varlığı cinsinden 3,4 milyon dolar kaybettiğini açıkladı.

GMX’in resmi Telegram grubundan bir yöneticisi, kimlik avı saldırısını doğruladı ve olayın GMX platformundan kaynaklı bir güvenlik sorunuyla ilgili olmadığının altını çizdi.

Blockchain araştırma şirketi PeckShield’in tahminine göre saldırgan, yaklaşık 3,4 milyon dolar değerinde GMX’i başka bir adrese gönderdi ve bunları ETH ile takas etti.

Kaynak: Investing.com