Günün öne çıkan kripto para haberleri – 5 Aralık 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Classic, Blockchain iletişim kanallarını yeniden devreye alıyor

Terra Classic ağının bağımsız bir grubu olan Terra Rebels’in bir üyesi yarın Inter Blockchain Communication’ı (IBC) yeniden etkinleştirileceğini duyurdu.

Bu gelişme Terra Classic ağı için önemli bir gelişme olarak görülüyor. Özellikle, diğer Cosmos Blockchain ağları arasında bir kez daha değer aktarma özelliğinin aktifleştirilmesi, LUNC kabulünü artırabilir ve Terra Classic topluluğunu büyütmek adına yeni projeler görülebilir. V23 yükseltmesine ek olarak, Terra Classic ağı tamamen Cosmos ile birlikte çalışabilir hale gelecek ve LUNAv2 üzerine inşa edilen projelerin Terra Classic üzerinde devreye alınmasına olanak tanınacak.

Twitter, birçok Dogecoin hesabının yasağını kaldırdı

Elon Musk, Dogecoin’in kurucusu Billy Markus’un gündeme getirdiği sorunu hızlı şekilde değerlendirmeye aldı.

Twitter patronu Elon Musk, önceki Twitter yönetimi tarafından haksız yere yasaklandığını düşündüğü bazı Twitter hesapları üzerindeki yasağı kaldırmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak Dogecoin ile bağlantılı bir düzineden fazla hesabın blokesi kaldırıldı.

Cardano ağındaki akıllı sözleşmelerin sayısı 4.000’i geçti

Cardano (ADA) ağı, Eylül 2021’de, Blockchain’in ölçeklenmesini ve daha hızlı hale gelmesini sağlayan akıllı sözleşme işlevinin eklenmesini içeren önemli bir güncellemeye gitti. Bu önemli gelişmeler, her ne kadar ADA fiyatına yansımasa da ağın gelişmeye devam ettiği görülüyor.

Eylül ayındaki Vasil hard forkun ardından, Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformu Plutus Scripts, 4.000’den fazla akıllı sözleşmede kullanılmaya başladı. Cardano Blockchain Insights istatistiklerine göre, Cardano’daki akıllı sözleşmelerin sayısı geçen hafta itibarıyla 4.027’ye ulaştı.

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD Temsilciler Meclisi Komitesinde ifade vermeyeceğini söyledi

İflas eden FTX’in eski CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried, çöken şirketin faaliyetleriyle ilgili ifade vermek için ABD Temsilciler Meclisi Komitesinin duruşmasına katılmayabileceğini söyledi.

Bankman-Fried, bir tweetinde Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters ve komiteye atıfta bulunarak tam olarak ne olduğunu hâlâ çözemediğini ve bu sebeple duruşmaya katılamayabileceğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Komitesi, 13 Aralık tarihinde FTX iflasını görüşmek üzere toplanacak.

AB mali düzenleyileri, FTX sonrası off-shore kripto şirketlerini mercek altına alıyor

FTX’in çöküşü sonrası AB’de faaliyet gösteren off-shore kripto şirketlerinin faaliyetleri, düzenleyicilerin yakın izlemesine girdi.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi, en erken 2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesine ilişkin uygulama ayrıntılarını oluşturmaktan sorumludur.

Avrupa Komisyonu Dijital Finans Başkanı Jan Ceyssens, off-shore şirketlerin lisanssız da olsa AB pazarına erişmeye devam etmelerini sağlayan bir sisteme atıfta bulunarak, bu durumu kontrol altına almak adına yeni yönergelerin çıkarılacağını söyledi.

Circle ve SPAC Concord, iş birliğini karşılıklı olarak feshetti

Kripto ödeme şirketi Circle ve halka açık özel amaçlı satın alma şirketi Concord Acquisition Corp, anlaşmanın zaman aşımına uğramasının ardından olası bir işletme birleşmesini karşılıklı olarak sona erdirdi.

Şirket birleşmesi ilk olarak Temmuz 2021 döneminde gündeme gelmişti. Sözleşmenin 2022 yılının ilk aylarında yeniden düzenlenmesine rağmen her iki şirket, karşılıklı olarak sözleşmeyi feshetme kararı aldı.

Coca-Cola  ile Crypto.com 10 bin NFT’lik bir projede birlikte çalışacak

Coca-Cola, FIFA Dünya Kupası NFT projesinde Crypto.com ile birlikte çalışma kararı aldı. Bu iş birliğiyle iki şirket, 2022 Katar Dünya Kupası turnuvasındaki maçların ısı haritalarıyla ilgili 10 bin benzersiz NFT yayımlayacak.

NFT’ler dijital sanatçı GMUNK tarafından oluşturulacak ve maç esnasında oyuncu hareketlerini izleyen görsellerden oluşacak. NFT’ler, Crypto.com’un NFT platformuna kayıtlı olan futbolseverler için erişebilir olacak.

Bu gelişmenin yanında dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Cristiano Ronaldo’nun ilk NFT koleksiyonu 18 Kasım tarihinden itibaren Binance NFT pazar yerinde satışa sunuldu.

Kaynak: Investing.com