Günün öne çıkan kripto para haberleri – 5 Ocak 2023

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Bugün kripto gündemine yansıyan diğer gelişmeler arasında Solana kurucu ortağı ağın geleceği hakkında planlarından bahsetmesi, Fantom ve Terra Classic topluluklarında yapılan oylamalar, Shiba piyasasındaki hareketlilik ve NFT pazar yeri Magic Eden’in sahte NFT’lerden etkilenen kullanıcılara ödeme yapacağını bildirmesi vardı.

Solana kurucu ortağı gelecek planlarından bahsetti

Solana, son bir haftada dikkat çeken bir toparlanma gördü. Kripto varlığın toparlanmasına destek olan aktivite ise Solana ağındaki ilk şaka temalı kripto para olan Bonk’un airDrop’u ve ardından %4000’i aşan muazzam değer artışı olarak görülüyor.

Tüm bunların ortasında, Solana’nın kurucu ortağı Raj Gokal, ağ için gelecek planlarını yazdı. Raj, akıllı sözleşme ağının sosyal ağlar, finansal sistemler, devlet sistemleri, ödeme ağları ve çeşitli kripto sektörlerindeki projeler için bir merkez olma vizyonundan bahsetti.

Fantom ağında önemli bir yönetişim önerisi oylandı

Fantom Vakfı, ağdaki gas ücretinin gelir paylaşımı olarak kullanılmasını oyladı. Böylece ağdaki merkezsiz uygulamalar tarafından kullanılması planlanan gas ücretine dayalı gelir paylaşımı modeline göre geliştiricilerin sürdürülebilir bir gelir kaynağına sahip olması hedefleniyor.

Ağdaki komisyon ücretlerinin gelir modeli haline getirilmesi, merkezsiz uygulamaların üretilen işlem hacmine göre kazanç sağlaması anlamına geleceğinden Fantom ekosistemine canlılık kazandıracağı düşünülüyor.

Solana ağındaki NFT pazar yeri Magic Eden, sahte NFT’lerden etkilenen kullanıcılara ödeme yapacak

NFT pazar yeri Magic Eden, platformunda doğrulanmamış NFT koleksiyonlarının yayımlanmasından etkilenen kullanıcılara para iadesi yapma kararı aldı.

Şirket, yeni bir özellik dağıtımı yoluyla rekor satışlar kaydeden Solana koleksiyonu y00ts kopyaları da dahil olmak üzere dört koleksiyonda 25 doğrulanmamış NFT’nin satılmasına izin verilmesinin ardından kullanıcı arabirimi sorunu yaşandığını duyurdu. Bu sorundan zarar gören kullanıcılara ise zararlarının tazmin edileceği bilgisi verildi.

Shiba Inu piyasasında işlem hacmi artmaya devam ediyor

Shiba Inu işlem hacmi son 24 saatte Shibarium beklentilerinin yükselmesiyle %100’ün üzerinde artış kaydetti.

İşlem hacmindeki artışın büyük çoğunluğunu alıcılar oluşturuyor. Kripto para, 2022’nin son günlerinde 0,0000079 dolara kadar düştükten sonra toparlanma aşamasına girdi ve bugün 0,0000088 dolara kadar yükselerek dip seviyeden %10’un üzerinde değer kazandı.

Terra Classic topluluğu gas ücretlerini 5 katına çıkarmayı planlıyor

Terra Classic topluluğu, şimdi de LUNC gas ücretlerini beş kat artırmayı hedefleyen yeni teklif 11243’ü oylamaya başladı.

Bu teklifin öncesinde ise topluluk yakılan LUNC’lerin %10’un geri basılmasını sağlayan önerinin kaldırılmasını oylamıştı. Teklifi öneren grup, işlem ücretlerini 5 kat artırarak topluluk havuzu fonlarındaki düşüşü telafi etmek istiyor. Bu, topluluk havuzuna daha fazla fon gönderilmesi anlamına gelecek.

Kaynak: Investing.com