Günün öne çıkan kripto para haberleri – 6 Aralık 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Goldman Sachs, kripto sektörü için taze kan olabilir mi?

Bugün gündeme gelen gelişmeler arasında Goldman Sachs’ın FTX çöküşünden olumsuz etkilenen kripto şirketlerini satın alma ya da yatırım yapma yoluyla sektöre fon sağlama planları öne çıktı. Uluslararası yatırım bankası, görünüşe göre son kripto krizini endüstriye giriş için bir fırsat olarak görüyor.

Goldman Sachs’tan resmi bir açıklama gelmese de servis edilen bir habere göre bankanın Dijital Varlıklar Başkanı Matthew McDermott, FTX çöküşünün ardından büyük bankaların sektöre daha güvenli bir ortam sunmak için giriş yapabileceğini söyledi. McDermott, ayrıca Goldman’ın birkaç kripto şirketini değerlendirmeye başladığını sözlerine ekledi.

Nexo, ABD’den çıkma planlarını açıkladı 

Kripto kredi şirketi Nexo, ABD’nin sekiz eyaletinde faaliyetlerini sonlandıklarını açıklarken ABD’den kademeli ve düzenli bir şekilde şekilde çıkma planları olduğunu bildirdi.

Nexo tarafından yapılan duyuruda ABD’deki tüm ürün ve hizmetlerinin aşamalı olarak kaldırılacağı ve buna gerekçe olarak ABD eyalet ve federal düzenleyicilerle 1,5 yıldır iyi niyetli bir diyalog yakalayamadıklarını gösterdi.

Nexo, ayrıca Celsius, Voyager Digital ve BlockFi gibi rakip iflasının yanı sıra FTX borsasının hızlı çöküşünün ardından düzenleyicilerin bakış açısının değiştiğini öne sürdü.

Solana kurucusu SOL yakım teklifleriyle ilgili olarak sessizliğini bozdu

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun Solana ağındaki ücretlendirme politikasını değiştirmeye yönelik yeni önerisi, bazı kesimlerden eleştirilere neden oldu.

Teklif, SOL ağındaki mevcut yük temelinde hesaplanan dinamik bir taban ücret belirlemeyi ve işlem tarafından talep edilen her birim için ücretlendirmeyi içeriyor.

Yakovenko’ya göre çözüm, ağdaki düşük aktivite dönemlerinde ücretleri düşürme ve tersine artan bir yük olduğunda ücretleri artırmayla ilgili.

Bu tür bir değişiklik önerisi, ağ yük seviyesine göre farklılık gösteren Ethereum ücret yapısına benziyor. Bu konudaki eleştirilere yanıt veren Solana’nın kurucu ortağı, ana rakiplerinden daha önce dinamik taban ücretleri olduğunu söyledi.

Yakovenko, ayrıca SOL’de toplanan tüm ücretlerin %50’sinin hali hazırda yakıldığını aktardı.

Algorand ekibi, Decipher 2022’de 2023 planlarını açıkladı

Algorand topluluğundan yaklaşık 2.000 kişi, Dubai’nin küresel kripto merkezinde bir araya geldi. İki günlük etkinlik boyunca Algorand Vakfı tarafından duyurulduğu gibi Decipher’ın başarılı bir şekilde sonuçlanması, bir dizi uygulamalı oturum, ağ oluşturma fırsatı ve sabit kripto paralar, dijital kimlikler ve yaratıcı ekonomi gibi konularda dahil olmak üzere Web 3.0 ve DeFi alanındaki yeni kullanım durumları tartışıldı.

Etkinlikte Algorand’ın kurucusu Silvio Micali ve Algorand Foundation CEO’su Staci Warden’ın yanı sıra Napster CEO’su Jon Vlassopulos, Quantum Temple Kurucusu Linda Adami ve Arrington Capital Kurucusu Michael Arrington gibi 130’dan fazla endüstri liderinin yanı sıra Algorand’ı temsil eden konuşmacılar yer aldı.

Ripple Avukatı, şirket için büyük bir tehlikeye işaret etti

Ripple avukatı John Deaton, Yargıç Torres’in Ripple’ın kayıtsız menkul kıymet ihraç ettiğine yönelik hüküm verebileceği ihtimali üzerinde durdu.

John Deaton, Yargıç Torres’in Ripple davasındaki kararının politik açıdan büyük bir etki yaratacağını söyledi. Deaton’a göre karar, SEC’in lehine verilirse Gary Gensler, bu yolla düzenlemeler konusunda güvenilirlik kazanacak.

Bunun yanında Ripple davayı kazanırsa SEC Başkanının kripto paralar üzerinde etkin olma çabalarının önemli bir darbe alacağı düşünülüyor.

Bunun yanında Deaton, ortaya 3. bir ihtimali de atarak Yargıç Torres’in Ripple’ın bir noktada kayıtsız menkul kıymet sunduğuna ancak XRP’nin ikinci piyasa hareketlerinden dolayı kendisine ait olmadığı hükmünü de verebileceğini söylüyor. Bu kararın ise Ripple için büyük bir tehlike teşkil edebileceği üzerinde duruyor.

Kaynak: Investing.com