Günün öne çıkan kripto para haberleri – 7 Ekim 2022

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto paralar, haftanın son iş gününde ABD Tarım Dışı istihdam rakamları açıklanana kadar daha çok yatay hareket ediyordu. İstihdam rakamlarının beklentinin biraz üzerinde gelmesinin ardından kripto paralar aşağı yönlü sert bir harekete başladı. Toplam piyasa değerinde %2’ye yakın düşüş görüldü.

Bitcoin (BTC), gün boyu 20.000 dolar sınırında gezinirken verilerin açıklanmasıyla birlikte 19.474 dolara kadar gerilerken son saatte 19.500 doların üzerine çıkma çabaları vardı. Ethereum ise piyasanın ilk tepkisinde 1.350 dolar bandından 1.324 dolara kadar düşüş gördü.

Kripto para sektörü, bugün Binance Chain’in siber saldırı haberiyle güne başladı. Binance köprü platformu BSC Token Hub’ı istismar eden hacker’ların 100 milyon doların üzerinde BNB coin çalması piyasada şok etkisi yarattı.

Günün önemli gelişmelerinden FTX’in Visa ile iş birliğine gitmesi ise piyasa açısından olumlu bir gelişme olarak kaydedildi.

Cardano Kurucusu Vitalik Buterin ile tekrar çalışmak istiyor

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yakın zamanda katıldığı soru – cevap oturumunda Ethereum’un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin ile tekrar çalışmak istediğini söyledi.

Hoskinson, açıklamasının devamında özellikle yaşlanma karşıtı ve rejeneratif tıp araştırmalarında Buterin ile işbirliği yapabileceğini söyledi. Bunun yanında Hoskinson, kendisine yönelik kişisel düşmanlık benimsediğini düşündüğü Ethereum Vakfı’nın Cardano’nun teknolojisini görmezden gelmeye devam ettiğini de söyledi.

Cardano, Vasil hard fork yükseltmesinden bu yana önemli sayıda akıllı sözleşme kazandı

Cardano ile ilgili diğer bir gelişme ise Vasil hard fork sonrası ağda konuşlanan akıllı sözleşme sayısındaki artış. Cardano (ADA) ağı, Ağustos ayının başında 3.000 akıllı sözleşmeye ulaştı ve Blockchain ağı, 22 Eylül’deki Vasil hard fork sonrası da gelişimine devam etti.

Son duruma göre hard fork sonrası iki haftalık dönemde ağa 100 yeni akıllı sözleşmenin entegre edildiği görüldü ve Cardano ağındaki akıllı sözleşme sayısı bugün itibarıyla 3.392’ye yükseldi.

THORChain’in Avalanche ile ilgili en son duyurusu

THORChain, yerel tokeni RUNE için daha fazla likidite sağlayabilecek yeni bir gelişme duyurdu.

Yapılan açıklamada THORChain ağının Avalanche C-Chain USDC havuzuna entegre edildiği açıklandı. Likidite havuzunun potansiyel olarak RUNE talebini artırması beklenirken duyuruda ayrıca USDT havuzunun yakın zamanda entegre edileceğinden bahsedildi.

125 milyon dolarlık fon sağlayan North Island, Cosmos desteğini sürdürüyor

Kripto odaklı yatırım şirketi North Island, yakında zamanda 125 milyon dolarlık finansman turunu başasıyla tamamladı. North Island’ın Cosmos altyapı hizmet platformuna yatırım yapmaya devam ettiği biliniyor. Şirketin mevcut stratejisi Cosmos ekosisteminde gelişen projelere yapılan yatırımların yanı sıra Cosmos’un yerel tokenine yatırım yapmayı da içeriyor.

North Island kurucu ortağı Travis Scher, yaptığı açıklamada geliştiricilerin son altı ayda yoğun bir şekilde Cosmos ağına yönelmeye başladığının altını çizdi.

Bu hafta kripto borsalarına 3,7 trilyon SHIB aktarıldı

Günün erken saatlerinde bir kripto borsasına yaklaşık 2 trilyon Shiba Inu tokeni gönderildi. Bu rakamla birlikte bu hafta borsalara aktarışan SHIB sayısı 3,7 trilyona yükseldi.

Bunun yanında Whale Alert, anonim cüzdanlardan yaklaşık 1 milyar DOGE’nin hareket ettiğini raporladı.

Diğer yandan 6 Ekim’de dünya genelinde piyasaya sürülen Shiba Inu oyunu Shiba Eternity, App Store’da ilgi görmeye devam ediyor. Oyun, uygulama marketinde en çok indirilen 20 uygulama arasına girdi.

Mt.Gox alacaklılarından geri ödeme için kayıt yapmaları istendi

Mt.Gox kayyumu, alacaklıların geri ödeme yöntemi seçmesi ve alacaklı bilgilerini kaydetmesi için bir duyuru yayımladı. Ödeme yöntemi seçimi ve kayıt için son tarih, 10 Ocak 2023 olarak belirlendi.

Ayrıca yapılan açıklamada son tarihe kadar kayıt işlemini gerçekleştirmeyen alacaklılara ödeme yapılmayacağı hatırlatıldı. Son bildirime göre Mt.Gox ödemelerinin 2023 yılında başlayacağı görülüyor. Ancak konuyla ilgili yapılan bazı yorumlara göre tazminat ödemelerinin tamamlanması yıllar sürebilir.

Kaynak: Investing.com