Günün öne çıkan kripto para haberleri – 7 Kasım 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Binance ve FTX arasındaki gerginlik büyüyor

Kripto endüstrisinin iki önemli ismi Binance CEO’su Changpeng Zhao ile FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in arasında gerginlik artıyor.

Olay, dün erken saatlerde Binance’in 23 milyona yakın FTT tokenini satma kararı aldığı haberiyle ortaya çıktı. Piyasalarda endişe, FTX’in likidite krizine girdiğine dair söylentilerin artmasıyla yükselmeye devam etti.

Endişenin merkezinde ise FTX’in risk sermayesi girişimi olan Alameda’nın bilançosunda yüksek miktarda FTT tokeni olması yatıyordu. Bu gelişmenin üzerine Binance’ten 547 milyon dolarlık FTT tokenini elde çıkarma kararı gelmesi, krizi tırmandırdı.

Chanpeng Zhao tarafından yapılan ilk açıklamada bu eylemin rakibe karşı olmadığı, ancak Terra çöküşünden öğrenilen bir kriz yönetimi olduğunu söylemesi, yatırımcıları daha da tedirgin etti. Bu açıklamanın sonunda Zhao’nun kimseye karşı olmadıklarını ama sektörün diğer oyuncularının arkasında iş çevirenleri destekleyemeceğiz şeklinde bir ifade kullanması, ortamı daha da gerdi.

FTX CEO’su Bankman-Fried, piyasayı sakinleştirmeye çalışan açıklamalarda bulundu ve borsanın çekim işlemlerinde bir sorun olmadığına vurgu yaparak platformda bir sorun olmadığını söyledi. Ayırca bu süreçte FTX’in sabit kripto varlık rezervinin yılın en düşük seviyesine düşmesi dikkat çekti.

IOTA, Web3 altyapısı için sektör lideri Mises ile anlaşma yaptı

Mises Browser, bugün IOTA’nın gözetimsiz emanet cüzdanı TanglePay ile ortaklığını duyurdu.

Mises, kendini hızlı ve güvenli bir mobil Web3 tarayıcısı olarak tanımlıyor. Mises Web3 tarayıcı, kullanıcıların yerleşik Web3 URL’leri ile mobil cihazlarda Chrome uzantılarını kullanmalarına da olanak tanıyor. Sonuç olarak, kullanıcılar mobil Web3 uygulamalarına güvenli ve hızlı erişim sağlayabilirler.

Mises Browser, ayrıca kullanıcıların TanglePay cüzdan uzantısını Mises Browser aracılığıyla mobil cihazlarda kullanmalarını desteklemek için TanglePay API’sini entegre edecek.

Hive Blockchain, 68 milyon dolarlık BTC sahibi olduğunu açıkladı

Bugün açıklanan finansal raporlara göre Kanada merkezli Bitcoin madencisi Hive Blockchain (HIVE), 68,8 milyon dolar değerinde 3.311 Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı. Bunun yanında Hive, rakiplerinin çoğunun finansman sorunu yaşadığı bu dönemde kripto varlıkları veya madencilik ekipmanlarıyla ilgili herhangi borcunun olmadığını gösterdi.

Bitcoin madencisi, ayrıca finansal raporlarda bir önceki çeyreğe göre BTC miktarını artırdığını bildirdi. Hive Blockchain, Bitcoin miktarındaki artışın ASIC ve altyapı yatırımı için yapılan ödemelerin bitmesinden sonra gerçekleştiğini açıkladı.

Hong Kong, kripto ETF’lerine yeşil ışık yakmaya çok yakın

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, bireysel yatırımcılar için kripto para vadeli işlemlerine endeksli borsada işlem gören fonların piyasaya sürülmesine izin verme konusunda kararlı adımlar atıyor.

SFC Başkan Yardımcısı Julia Leung, geçen hafta Hong Kong FinTech Haftası’ndaki açılış konuşmasında, ilk olarak, düzenleyici kurumun yalnızca Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören bitcoin vadeli işlemlerine ve Ether vadeli işlemlerine yatırım yapan ETF’lere izin vereceğini söyledi.

İngiliz bankası Santander UK kripto ödemelerini durduracak

Santander UK, kripto endüstrisindeki artan siber saldırı ve dolandırıcılık olaylarını gerekçe göstererek önümüzdeki yıldan itibaren kripto ödemelerini yasaklayacağını duyurdu.

Çıkan haberlere göre, İngiltere’deki Santander müşterileri, 2023’ten itibaren kripto borsalarına para gönderemeyecek.

AB Komisyonu dijital euro için mevzuat önerecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, “Vatandaşlar ve İşletmeler İçin Dijital Euro Sağlayan Yasal Bir Çerçeveye Doğru” konferansında Avrupa Komisyonu’nun yakın zamanda dijital euro ile ilgili yasama önerisi sunacağını söyledi.

Lagarde, dijital euro için yasal zeminin hızlı şekilde oluşturulmasının önemine vurgu yaparken Avrupa Komisyonunun yasa önerisini merakla beklediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro projesi, 2021 yılında başlatıldı. 2 yıllık bir yol haritası ortaya konan projede dijital euro ile ilgili karar verilmesine yönelik hazırlanacak rapor, 2023 yılının Eylül ayında sunulacak.

Bitcoin hakimiyeti, son 4 yılın en düşük seviyesinde kalmaya devam ediyor

Bitcoin’in (BTC) hakimiyeti, son zamanlarda kısa vadeli bir yükseliş görünmesine rağmen düşüşe devam ediyor. Bitcoin hakimiyet, geçen hafta itibarıyla %38 bandına düşerek 2018 seviyelerine geriledi. Bu durum bazı yorumcular tarafından altcoin piyasasında bazı spesifik yükselişlerin devam edebileceği şeklinde görüşlere yol açıyor.

Bununla birlikte En büyük altcoin, Ethereum’un piyasa hakimiyeti, geçtiğimiz günlerde %20 seviyesine çıktıktan sonra %19,5 seviyesine kadar bir miktar geriledi.

Kaynak: Investing.com