Günün öne çıkan kripto para haberleri – 9 Eylül 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

ABD yetkilileri, Axie Infinity’nin çalınan kripto paralarının bir kısmını kurtardı

ABD yetkilileri, Blockchain analiz firması Chainalysis’in yardımıyla Mart ayında Axie Infinity‘den çalınan kriptolardan 30 milyon dolarlık kısmını geri aldı. Kurtarılan fonlar, Lazarus Group olarak bilinen Kuzey Kore bağlantılı hacker’lar tarafından çalınan 625 milyon dolarlık kripto paranın sadece bir kısmı.

Ancak Chainalysis, Kuzey Koreli hacker’ların çaldığı kripto paralardan kurtarılan ilk fonlar olması açısından bu eylemi, başarı olarak görüyor.

Görünüşe göre, Axie Infinity’den çalınan fonların çoğu Blockchain üzerinde kalıyor, bu da hacker’ların çalınan varlıkları hareket ettirmek ve itibari para birimine dönüştürmekte zorlandıklarını gösteriyor. Chainalysis, çalınan fonların bu hack gruplarından geri alınmaya devam edeceği konusunda güvence verdi.

Coinbase, Tornado Cash yaptırımları nedeniyle Hazine Bakanlığı’na dava açtı

Kripto para borsası Coinbase, Ethereum (ETH) işlemleri karıştırma hizmeti Tornado Cash kullanıcıları tarafından ABD Hazine Bakanlığına karşı açılan bir davayı finanse ediyor.

Şirket, dünkü duyurusunda Hazine Bakanlığına karşı açılan dava borsanın Tornado Cash’i meşru amaçlarla kullandıklarını iddia ettiği iki Coinbase çalışanı da dahil olmak üzere altı kişi tarafından açıldı.

Borsanın davaya müdahil olması hakkında yorum yapan Coinbase Genel Danışmanı Grewal, şirketin kripto sektörünün büyümesini desteklemekten sorumlu olduğunu kaydetti. Davada Hazine’nin yazılımı kara para aklamak için kullanıldığı iddiaları üzerine yaptırım uygulayarak yetkisini aştığını iddia ediliyor.

Avrupa Birliği, 2023 yılına kadar sahteciliği önlemek için NFT’leri kullanmayı planlıyor

Avrupa Birliği (AB), gerçek dünya ürün ve hizmetlerinin sahteciliğiyle mücadele çabalarının bir parçası olarak, Blockchain teknolojisini ve NFT’leri kullanacak bir strateji geliştirdiğini açıkladı.

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın sonucu olarak önerilen sistemin tasarımından sorumlu olacak. Eylül ayının başında yayınlanan bir bildiride grup, bu proje için üst düzey bir mimariye sahip olduklarını ve sistemin nasıl çalışacağına dair bazı detayları açıklamıştı.

Fikri mülkiyet sahipleri, üretilen ürünün orijinal olduğunu kanıtlamak için dijital tokenler yayımlayacak.

Beyaz Saray’ın iş ispatı madenciliğiyle ilgili raporu tepki çekti

Beyaz Saray, Blockchain teknolojisinin çevresel etkisi hakkında bir rapor yayımladıktan sonra kripto savunucularının tepkisini çekti. Raporun iş ispatı konsensüs mekanizmalarının yasaklanmasını önerdiği anlaşılıyordu.

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi, politika yapıcılara blockchain teknolojisinin çevresel maliyetlerini ve faydalarını göz önünde bulundurma konusunda rehberlik edecek bir rapor yayımladıktan sonra kripto topluluğunu kızdırdı. “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kripto Varlıkların İklim ve Enerji Etkileri” başlıklı rapor, Başkan Biden tarafından Mart ayında talimat verdiği bir dizi kurum arasında politika raporunun ilki oldu. Rapor geniş kapsamlı ve yetkin bir şekilde araştırılmış olsa da, kripto topluluğu tarafından geniş çapta kınandı.

Çin, dijital eserlerin NFT olarak yetkisiz kullanımını kısıtlıyor

Çin, NFT’ler oluşturmak için başkalarının dijital çalışmalarının yetkisiz kullanımı da dahil olmak üzere artan online korsanlığa karşı önlem almaya hazırlanıyor. Bununla mücadele etmek için Çin yetkilileri, gözetimi teşvik etmek için yeni bir girişim başlattı.

Çin Ulusal Telif Hakkı İdaresi, Cuma günü resmi bir basın duyurusunda diğer dört yetkiliyle birlikte “Jianwang 2022” adlı bir girişim başlatacak. Genel olarak, girişim, online korsanlıkla ilgili gelişmeleri değerlendirmek için mevcut telif hakkı yasalarının gözden geçirilmesini içerecek. Duyuruya göre, bu inceleme özellikle Çin’de artan ihlallerin dört alanını inceleyecek. Bu alanlardan biri, NFT’leri içeriyor.

Terra Classic yakım mekanizması, Binance, Huobi ve BTCEX desteğini kazandı

Kripto borsaları Binance, Huobi ve BTCEX, Terra Classic yakımını destekleyeceğini duyuran borsalara katıldı.

Terra Classic, Binance tarafından desteklenen Luna dolaşımdaki arzını etkileyecek kendi yakım mekanizmasını hayata geçirmeyi planlıyor. SHIB yakımı ve Ethereum yakım mekanizması gibi, LUNC yakımıyla tokenin deflasyonist hale getirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Investing.com