Günün öne çıkan kripto para haberleri – 9 Ocak 2023

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

ABD yetkilileri Digital Currency Group’u soruşturmaya başladı

Servis edilen habere göre ABD New York savcıları, Digital Currency Group’un (DCG) iştiraki kripto kredi şirketi Genesis ile olan dahili fon transferlerini inceleme altına aldı.

DCG tarafından yapılan açıklamada ise şirketin soruşturma altında olduğuna dair haberlerin gerçeğe yansıtmadığı bildirildi. DCG’nin bağlı şirketi Genesis ilk olarak Three Arrows Capital ve ardından FTX’in çöküşüyle ciddi bir finansal krize girdi.

DCG ise bir süredir likidite kriziyle baş etmeye çalışan Genesis’in özerk bir yapıda olduğunu söyleyerek mevcut krizden kendini uzak tutmaya çalışıyor. Buna rağmen şu an iddia edildiği gibi ABD yetkililerinin DCG’ye yönelik soruşturmasından olumsuz sonuçlar çıkarsa krizin büyümesi ve tüm kripto piyasasına etki etmesi gibi bir tedirginlik bulunuyor.

Cardano ağında hareketlilik artıyor: Günlük 1,5 milyar dolara ulaşan girişler kaydedildi

Son günlerde pozitif bir ivmeye sahip olan Cardano, piyasadan pozitif ayrışmaya devam ediyor. Bu etkiye bağlı olarak Cardano’nun piyasa değeri, şu 11.2 milyar dolara yükselerek son 24 saatte 1,5 milyar dolara yakın bir fon girişi gördü. ADA fiyatı ise son 24 saatte %12 yükselişle 0,32 dolara kadar yükseldi.

Cardano ağıyla ilgili son gelişmelerde platformda yeni sabit kripto paraların yayına alınması ve Plutus akıllı sözleşmelerinin sayısında hızlı yükselişin yanı sıra düşük komisyon ücretlerinden feragat etmeden yüksek verimli işlemlere olanak sağlayabilecek katman-2 çözünü Hydra’nın hayat geçmesi bekleniyor.

XRP sahipleri için FLR Airdrop’unun bugün gerçekleşmesi bekleniyor

Flare Network geliştiricileri, XRP sahiplerine FLR dağıtımının bugün gerçekleşeceğini açıkladı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada Flare Network ekibi, FLR airdropunun TSİ 03.00’de başlayacağını söyledi.

XRP topluluğu, uzun süredir FLR Airdrop’unu bekliyor. Token dağıtımı için anlık görüntü 12 Aralık 2020 tarihinde alınmıştı. O tarihten bu yana geliştirici ekip, Flare projesiyle ilgili yaşanan bazı sorunlardan dolayı airdrop’u ertelemişti.

XRP balinaları hareketliliğini artırarak devam ediyor

WhaleStats verilerine göre Binance Smart Chain (BSC) ağındaki büyük yatırımcılar arasında XRP, en çok işlem gören ilk 10 kripto para listesinde kalmaya devam ediyor.

Son 24 saat için en büyük 100 BSC balinasının en çok satın aldığı kripto para XRP olarak kaydedildi. Bu arada kripto piyasalarındaki genel yükselişin ortasında büyük yatırımcılar 479 milyona yakın XRP transferi gerçekleştirdi. Bu işlemler arasında 100 milyon XRP transferi ise Ripple tarafından yapıldı.

Huobi Korea, ana şirketten ayrılmayı gündemine aldı

Yerel medya kuruluşlarının servis ettiği haberlere göre Huobi’nin Kore iştiraki, ana şirketin yapılanma ve personel çıkartma kararları nedeniyle tek başına hareket etme kararını gündeme aldı.

Huobi Korea, ilerleyen dönemlerde bağımsız bir şirket olarak çalışma planlarını ortaya koydu. Huobi borsası hakkında çıkan şirket içi çatışma söylentileri ve iş gücünün %20’sini işten çıkarma planlarının ardından büyük miktarlı fon çıkışlarına maruz kaldı.

HIVE Blockchain Bitcoin üretimini artırdı

Halka açık bir kripto madencilik şirketi HIVE Blockchain Technologies (HIVE), yıllık Bitcoin (BTC) üretim istatistiklerini %18’lik bir artırarak 4.752 BTC’ye yükselttiğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre HIVE, geçen yıl 4.032 BTC üretti. BTC üretiminin normal şartlara göre düşük olmasıyla ilgili açıklama yapan şirket son 1 yılda %46 artan madencilik zorluğuna dikkat çekti.

Bunun yanında BTC fiyatlarına bağlı olarak madencilik kârlılığının önemli ölçüde azalmalarına rağmen şirket, yeni madencilik ekipmanlarına yatırım yapmaya devam ettiğini açıkladı. Bu bağlamda HIVE, 2022 yılında 3.570 Bitmain S19j Pro ve 1.879 HIVE BuzzMiner’ı satın aldığını açıkladı.

Kaynak: Investing.com