Günün öne çıkan şirket haberleri 05.05.2022

şirket haberleri

Pınar Süt, Türkiye İtibar Endeksi Araştırması çerçevesinde sektörünün en itibarlı markası seçildi

Pınar Süt, Beykoz Üniversitesi ve İtibar Akademisi iş birliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin en itibarlı şirketlerinin belirlendiği Türkiye İtibar Endeksi Araştırması çerçevesinde sektörünün en itibarlı markası seçildi. Beykoz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Ödül Töreni’nde Pınar Süt adına ödülü Pınar Süt Pazarlama Müdürü Özgün Özgürel aldı.

2021’de 18 yeni ürünle Sektör Lideri

Pınar Süt, kurulduğu 1973 yılından bu yana sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine destek verirken, tüketicilerinin talep ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek ürün portföyünü sürekli geliştirmektedir.  Süt sektörünün lider markası olarak İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa Fabrikaları ile bulunduğu bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sunan Pınar Süt, Ar-Ge ve inovasyondaki gücünü ürün ve hizmetlerine yansıtarak 2021 yılında 18 yeni ürününü tüketicileriyle buluşturdu.

Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile sanattan spora, eğitimden çevreye birçok alana katkı sağlamayı sürdüren Pınar Süt, gerçekleştirdiği çalışmalarımızla çocuklardan süt üreticilerine, sporculardan öğrencilere kadar her kesimden binlerce kişiye dokunuyor.

Polisan Holding, ilk çeyrek karlılığını 3 kat artırdı

Kimya, liman, gayrimenkul ve boya sektörlerinde faaliyet gösteren Polisan Holding, 2022 ilk çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Holding, savaş nedeniyle artan piyasa risklerine, enflasyonist baskıya, hammadde maliyet artışlarına rağmen başarılı bir ilk çeyrek geçirdi.

26 Ülkeye İhracat Yapan Polisan Kansai Boya, 127. Showroomunu Londra’da Açtı

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, güçlü finansal sonuçları, Polisan Kansai Boya, Polisan Kimya, Poliport ve Yunanistan’daki yatırımları Polisan Hellas’taki titiz finansal disipline, operasyonel karlılık odaklı doğru ürün miskine bağlayarak açıkladı. Grup şirketlerin yeni dönem çalışmaları hakkında da bilgi verdi ve geçen sene belirledikleri beş yıllık strateji doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Mehmet Hacıkamiloğlu, Polisan Kansai Boya tarafındaki yenilikler için şunları kaydetti:

“Doğru ürün miksi, etkin hammadde maliyet yönetimi, KAIZEN ve Yalın 6 Sigma Yeşil Kuşak teknikleri sayesinde operasyonel karlılığımızı arttırdık. Marka algısına yönelik yatırımlarımızın yanı sıra, e-ticaret faaliyetlerimize odaklanıyoruz.”

2021 yıl sonu itibarıyla 26 ülkeye boya ihracatı yaptıklarını, yanı sıra yurt dışında 126 showroomlarının bulunduğunu kaydeden Mehmet Hacıkamiloğlu, “127. mağazayı yılın ilk çeyreğinde Londra’da açtık. İngiltere başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz bütün ihracat pazarlarında marka algısını güçlendirmeye yönelik çalışmalara ağırlık verdik” dedi.

Poliport’ta Yenileme Çalışmalarının Son Çeyrekte Tamamlanması Bekleniyor

Polisan Holding’in liman operasyonlarını yürütmek için Kocaeli Körfez Bölgesinde 1971’de kurduğu Poliport’ta dijital dönüşüm yatırımlarına hız verildiğini dile getiren Mehmet Hacıkamiloğlu, kapasite artırımına ilişkin yenileme ve genişletme çalışmaları hakkında da açıklama getirdi. Mehmet Hacıkamiloğlu, “2021 yılında 81 milyon TL’lik bir yatırım ile başlattığımız yenileme çalışmalarının sonucu olarak, 200 metrelik iskelemizin geçtiğimiz günlerde faaliyete başladı. Tank onarım ve antrepolardaki genişletme çalışmalarının da yılın son çeyreğinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bu yatırımların, operasyonel karlılığımızı destekleyeceğini öngörüyoruz” dedi.

Yeni Fabrika Açmaya Hazırlanan Polisan Kimya, Avrupalı Üreticiye Hammadde Tedarik Etti

Türkiye’de sektörünün köklü yatırımlarından biri olan Polisan Kimya tarafındaki planlamalar hakkında da bilgi veren Mehmet Hacıkamiloğlu, “Polisan Kimya’da, Çin’den hammadde akışının sekteye uğraması nedeniyle, lokal kaynaklardan girdi temin etmeye başlayan Avrupalı üreticilere hammadde tedarik ettik, yalıtım faaliyetlerinde kullanılan taş yünü için bağlayıcı olan ve mobilya sektörü tarafından da yoğun talep gören katma değerli fenol reçinesinin ürün portföyümüzdeki ağırlığını arttırdık. Artan ihracat ve dövize endeksli ürün satışlarımız sayesinde, gelir ve karlılığımızı büyüttük. 2021 yılında temellerini attığımız ve inşaatı büyük ölçüde bitirdiğimiz yeni reçine fabrikamızı bu yıl açmayı planlıyoruz. Yeni üretim tesisiyle birlikte kapasite artışında da önemli bir büyüme yakalayacağız” diye konuştu.

PASHA Bank, 3 milyar 960 milyon TL aktif büyüklüğe ulaştı

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak yaratmak ve rehberlik etmek amacıyla, yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve Premium bankacılık ürünleriyle Türkiye’de 7 yıldır hizmet veren PASHA Bank, başarılı bir 2021 yılından sonra 2022 yılına da iyi bir başlangıç yaptı.

2022 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıklayan PASHA Bank, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 62 büyüdü. 3 milyar 960 milyon TL aktif büyüklüğe ulaşan PASHA Bank, nakit kredi büyüklüğünü yüzde 57 artırarak 2 milyar 755 milyon TL’ye, toplam kredi büyüklüğünü ise yüzde 61 artışla 3 milyar 367 milyon TL’ye yükseltti. Güçlü sermaye yapısı, sağlam müşteri portföyü, sağlıklı kredi büyümesi ve donanımlı insan kaynağıyla başarısını sürdüren PASHA Bank, kârını da yüzde 118 artırarak 2022 yılının ilk çeyreğinde 30 milyon TL kâr elde etti.

Son yıllarda güvenilir bir finansal enstrüman olarak yükselişe geçen Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri (VDMK) sermaye piyasası oyuncuları ile buluşturan PASHA Bank, 2022 yılının, ikinci 100 milyon TL tutarındaki VDMK ihracını da geçtiğimiz günlerde tarım sektörüne gerçekleştirmişti. PASHA Bank’ın yurtiçinde Türk Lirası cinsinden bono ihraçlarının yanı sıra Azerbaycan’da yapmış olduğu yabancı para cinsinden tahvil ihraçları 83 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaştı.

Premium Bankacılık Birimi’nin kurulmasıyla yatırımcı çeşitliliğini genişleten PASHA Bank, portföyüne nitelikli bireysel yatırımcıları da katmayı başardı. PASHA Bank, Nisan ayı itibari ile Türkiye’de konut sahibi olmak isteyen Azerbaycan vatandaşlarına, Türk Lirası’nın yanı sıra Azerbaycan Manatı, USD, EURO bazında özel konut kredi vermeye de başladı.

TSKB’nin aktif büyüklüğü yılın ilk çeyreğinde 91 milyar TL’ye ulaştı

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş), 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin toplam aktif büyüklüğü 2022 yılın ilk üç ayında, yüzde 8,3 artışla 91 milyar TL’ye ulaştı. Banka’nın toplam kredi portföyü aynı dönemde yüzde 0,5 büyüme kaydederek 64,2 milyar TL oldu. Özkaynakları yüzde 9,3 artışla 7,6 milyar TL seviyesine ulaşırken, yılın ilk üç ayında 821,9 milyon TL tutarında vergi öncesi kar elde edildi. TSKB’nin yıllık net dönem kârı ise 605,9 milyon TL olarak gerçekleşti.

“Güçlü finansal sonuçlarımız reel ekonomiye sağladığımız nitelikli katkıyı teyit ediyor”

TSKB’nin ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Özellikle son 30 yıldır, çevre, iklim ve sosyal kalkınma alanlarına yönelik somut katkımızla, sektörümüzde olumlu ayrışan bir kurum olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. 2022 yılının ilk çeyreğinde açıkladığımız güçlü finansal sonuçlar, reel ekonomiye sağladığımız nitelikli katkıyı bir kez daha teyit ediyor. Bu üç ayda, ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji projeleri ile farklı sektörlerde kapasite artışı ve kapsayıcı kalkınmaya dönük yatırımlara finansman sağladık. Önümüzdeki dönemde etki alanı yüksek yenilikçi ürünlerle, üretim ekonomisinin dönüşümüne yönelik desteğimize devam edeceğiz” diye konuştu.

“İmzaladığımız iki yeni uluslararası kaynak anlaşması ile ülkemiz kalkınmasına iklim, çevre, kadın istihdamı gibi boyutlarda destek sağlamaya devam edeceğiz”

TSKB, 2022 yılının ilk çeyreğinde, yeşil ve kapsayıcı dönüşüm odaklı faaliyetleri çerçevesinde, iki ayrı uluslararası kaynak anlaşmasına imza attı. Japonya Uluslararası İş Birliği Bankası (JBIC) ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geri ödeme garantisi altında imzalanan 220 milyon dolarlık yeşil temalı kredi ile Türkiye’deki sera gazı emisyonlarının azaltılması amaçlanıyor. Bu kredi ayrıca, Banka’nın 2015 yılı Mart ayında JBIC’den temin ettiği 150 milyon dolarlık kredinin devamı niteliğini taşıyor. TSKB bu fonla, Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını destekleyerek, bu alandaki ileri teknoloji projelerine finansman sağlayacak.

TSKB’nin Dünya Bankası Grubu Kuruluşu IFC’den temin ettiği 100 milyon dolarlık diğer kredi ise Türkiye’deki kadınların finansmana ve istihdam fırsatlarına erişimini desteklemek üzere kullandırılacak. Bu finansman paketi ile belirli bir kadın çalışan sayısına sahip olan, yönetim kurulunda veya üst yönetimde kadın yöneticileri bulunan, geçerli bir toplumsal cinsiyet eşitliği sertifikasına sahip işletmelere kredi sağlanacak.

TSKB’nin son dönemde imzaladığı yeşil ve sosyal temalı iki yeni uluslararası kaynak anlaşmasını değerlendiren Bilgiç, sözlerine şöyle devam etti: “TSKB global kalkınma finansmanı kurumları ile güçlü bağları olan bir banka. Bu da bize uluslararası standartta bir kalite algısının yanı sıra dünyayı yakından takip etme ve iyi uygulamaları erken dönemde bünyemize katma avantajı sağlıyor. Akıllı ve çözüm odaklı finansman modellerinin dönüştürücü etkisine, kredi sağladığımız tüm projelerde yakından şahit oluyoruz. Dünyanın seçkin kurumlarından sağladığımız fonlarla hayata geçen ve iklim, çevre, kadın istihdamı gibi boyutlarıyla ülkemiz kalkınmasında rol model niteliğindeki yatırımlar bizi de en az iş ortaklarımız kadar gururlandırıyor.”

Türkiye Finans’ın Türkiye ekonomisine sunduğu katkı 83,3 milyar liraya ulaştı

Türkiye Finans Katılım Bankası bu yılın ilk çeyrek finansal sonuçlarını KAP’a açıkladı.

Üretim ve ihracata destek veren sağlam fon yapısı ile bu çeyrekte de reel sektöre sunduğu finansman desteğini artıran banka, Türkiye ekonomisine 83,3 milyar lira katkı sağladı. Aktif büyüklüğünü 120,5 milyar liraya çıkartan banka, katılım finans sisteminin bir parçası olarak artan kaynağını kullandırdığı fonları büyütmek için değerlendirdi. Ayrıca geliştirdiği fonlama araçlarının desteğiyle yüzde 12 artış elde ederek nakdi fon kullandırımını toplamda 68,8 milyar TL seviyesine ulaştırdı. Aynı zamanda üretici, KOBİ ve ihracatçı gibi iş dünyasının farklı kesimlerini fonlayan finansman imkânlarıyla gayrinakdi fon kullandırımını yüzde 4 büyüten Türkiye Finans, reel sektöre ve ihracatçıya 14,5 milyar TL gayrinakdi fon sağladı. Avantajlı fon toplama ürünlerini piyasaya sunarak müşterilerini birikim yapmaya teşvik eden banka, katılma hesaplarını bu çeyrekte çeşitlendirerek mevcut hacmini geçen yıl sonuna göre yüzde 15 artırdı. Bu sayede topladığı fonları yüzde 10 oranında büyüten Türkiye Finans, bu fonları 92,5 milyar TL seviyesine ulaştırdı. Aynı zamanda sürdürülebilir büyümenin devamı için gerekli olan güçlü sermaye yapısını bu çeyrekte de koruyarak özkaynaklarını yüzde 11 oranında artışla 7,3 milyar TL’ye yükseltti.

İlk çeyrek sonuçlarıyla ilgili görüş veren Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, geçen yıl sonunda ülkemizin farklı sektörlerinde başlayan canlanmanın yılın ilk çeyreği itibarıyla hız kazandığını belirterek özellikle bankacılık ve finans sektörünün kurumlara ve reel sektöre yol gösterdiğini ifade etti. Murat Akşam, “Önümüzdeki dönemin ülkemiz açısından üretim ve ticareti geliştireceğimiz bir dönem olacağından şüphem yok. Bankamız, bu çeyrekte de üretim ve ticaretin içinde olma kararlılığını sürdürdü. Bu anlayışla hem bireysel hem de ticari segmentte verdiğimiz finansman desteğimizi artırarak 2022 yılının ilk çeyreğinde ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdük. Katılım finans sisteminin bir parçası olarak üretime ve ticarete can suyu olacak fırsatları önümüze kattık ve artan kaynağımızı kullandırdığımız fonları büyütmek için değerlendirdik. Ayrıca reel sektöre ve ihracatçıya verdiğimiz desteği büyüttük. Özetle yılın ilk çeyreği sürdürülebilir büyüme stratejimizi özenle koruduğumuz ve bu sayede aktiflerimizi büyüttüğümüz başarılı bir dönem oldu” dedi.

Üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlayan işler yapmaya devam ediyoruz

Türkiye Finans olarak yetkinliklerini sadece bilançoyu büyütmek amaçlı kullanmadıklarını ifade eden Akşam sözlerine şöyle devam etti: “Üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlayan işler yapmaya devam ediyor; her alanda üretimin, ticaretin ve ihracatın bayraktarlığını üstleniyoruz. Bu sayede ülkemizin kalkınmasına destek oluyor; finansman çeşitliliğimizi artırarak toplumun farklı kesimlerinin, üreticinin, ihracatçının, KOBİ’nin ve tüm vatandaşlarımızın yanında oluyoruz.”

Müşteri deneyimini en üst noktaya taşımak için inovasyon becerilerimizi geliştiriyoruz

Dijitalleşme alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarına da değinen Murat Akşam, kurum ve sektör olarak büyümenin devamlılığı için ticaretin olduğu her yerde bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Sektörün dijitalleşme konusunda son derece rekabetçi olduğunu, özellikle açık bankacılık tarafında finteklerle geliştirdikleri projelerin kurum olarak yetkinliklerini güçlendirdiğini söyleyerek “Müşteri deneyimini en üst noktaya taşımak için inovasyon becerilerimizi geliştiriyoruz. Sadece kendi dijital kanallarımızdan değil, fintekler ve mobil platformlarla iş birliği yaparak bu mecralar üzerinden de müşterilerimizin hizmetlerimize anında ulaşabilecekleri iş modelleri üretiyoruz. Açık Bankacılık alt yapısıyla geliştirilen ve iş modeliyle sektörde bir ilk olan eXtra Limit isimli ürünümüz bunun en somut ve güncel örneğidir. Vatandaşlarımız, alışveriş yaptıkları platformlardan ayrılmadan dakikalar içerisinde finansmana başvurabiliyor, sahip oldukları finansman limitini ister fiziki ister dijital platformlarda rahatça kullanabiliyor ve uzun dönemli taksitlendirme imkânlarından faydalanabiliyorlar. Ayrıca bu süreçte görüntülü görüşme ile 6-7 dakika içerisinde müşterimiz olabiliyorlar.” ifadelerinde bulundu. Son olarak Akşam, dijitalleşmeye yaptıkları yatırımlar sayesinde, bankanın yenilikçi ürün ve hizmetlerinin uluslararası otoriteler tarafından üst üste prestijli ödüllere layık görüldüğünü belirterek sözlerini noktaladı.

Zorlu Enerji, Communitas Awards’da sektörünün lideri oldu

Zorlu Enerji, iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ve sektör öncüsü uygulamalarıyla Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği’nin (AMCP) düzenlediği Communitas Awards’da, ‘Etik ve Çevresel Sorumlulukta Liderlik’ kategorisinde sektörünün en iyisi olarak ödüllendirildi.

Enerji sektörünün lideri oldu

Topluma en duyarlı projelerin rekabet ettiği ve 12 yıldır aralıksız düzenlenen Communitas Awards Ödülleri topluma hizmet ve sosyal sorumluluk dünyasının küresel ölçekte en saygın ödül organizasyonları arasında yer alıyor. Enerji sektörü öncülerinden biri olarak Zorlu Enerji, bu ödüle yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla kurduğu ‘’Zorlu Energy Solutions (ZES), Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi, Dijital Abonelik Projesi’’ gibi sürdürülebilirlik stratejisi odağında kararlılıkla uyguladığı projeleri sayesinde hak kazandı.

Zorlu Enerji 1,2 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyor

Communitas Awards’da elde edilen başarının daha iyi bir gelecek vizyonu ortaya koyan Zorlu Enerji Ailesi’nin emeği olduğunu belirten Kurumsal İletişim Grup Müdürü Funda Küçükosmanoğlu şunları söyledi: “Zorlu Enerji olarak, tüm dünyada artan küresel iklim krizine karşı mücadele etmek amacıyla dekarbonizasyon odaklı iş yapış biçimlerini benimsemenin yanı sıra Akıllı Hayat 2030 yaklaşımımızla çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında paydaşlarımız için en yüksek değeri yaratmaya odaklanıyoruz. İş yapış biçimi olarak benimsediğimiz sürdürülebilirlik odaklı yaptığımız çalışmaların, Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği (AMCP) tarafından takdir edilerek ödüle layık görülmesini de bunun önemli bir göstergesi olarak görüyoruz. İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına hayata geçirdiğimiz Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projemizle 1,2 milyon fidanı toprakla buluşturmak, şehirlerde artan karbon salımının düşürülmesi amacı ile elektrikli araçların yaygınlaşması adına ZES markamız ile Türkiye’nin her köşesine elektrikli şarj istasyonu ağı kurmak ve dijitalleşme projeleri sayesinde hedeflerimiz doğrultusunda katma değer yaratmak için çalışıyoruz. Bu önemli ödüle layık görülmenin mutluluğu ile sürdürülebilir bir gezegen ve toplum için çalışmaya devam edeceğiz.”

BDDK, Hedef Yatırım Bankası AŞ unvanlı bir yatırım bankası kurulmasına izin verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), Hedef Yatırım Bankası AŞ unvanlı bir yatırım bankası kurulmasına izin verdi.

BDDK’nın konu ile ilgili kararı 30 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankanın kuruluşuyla ilgili KAP’a açıklamada bulunan Hedef Holding, şu bilgileri verdi:

“30.04.2022 tarihli Resmi Gazete’de duyurulduğu üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Yatırım Bankası kuruluşu başvurumuz onaylanmıştır. Hedef Yatırım Bankası A.Ş.’nin kuruluş sermayesi 500.000.000 TL olup, ortaklık yapısı ise; Şirketimiz Hedef Holding A.Ş. %20 (100.000.000 TL), İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. %30 (150.000.000 TL), Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. %30 (150.000.000 TL), Namık Kemal Gökalp %10 (50.000.000 TL) ve Sibel Gökalp %10 (50.000.000 TL) şeklinde olacaktır.

Bundan sonraki süreçte çalışmalarımıza faaliyet izni almak üzere devam edecek, gelişmeleri önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşacağız.”