Günün öne çıkan şirket haberleri 27.04.2022

şirket haberleri

ASELSAN, ilk çeyreği büyüyerek tamamladı

ASELSAN’ın Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) 1 milyar TL olarak gerçekleşirken net kârı da geçen senenin aynı dönemine göre %36 artış göstererek 1,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirket güçlü özsermaye yapısını korumaya devam etti ve özkaynakların aktife oranı %56 olarak gerçekleşti.

ASELSAN’ın 2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN şunları söyledi: “Gelişmiş teknolojilerimizi dünyanın hizmetine sunarken ülkemize olan sorumluluğumuzu da yerine getirmeyi unutmadık. Ekonomimize katkı sağlamayı sürdürdüğümüz bir çeyreği daha geride bıraktık. Şirketimizin 2022 yılı ilk çeyrek sonu itibarıyla bakiye siparişleri 8,3 milyar USD oldu.

ASELSAN olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye Yapay Zekâ Stratejilerini desteklemek amacıyla kamu, özel sektör, akademi ve girişimcilik dünyasında farkındalık oluşturmak üzere planlanan 1. Yapay Zekâ Zirvesi AI [Tomorrow Summit] etkinliğine katılım sağladık. Savunma sistemlerindeki yapay zekâ uygulamalarının her geçen gün ilerlediği vurgusu yapılan zirvede biz de yapay zekâ kabiliyetlerine sahip projelerimizi paylaştık. Gelecek 20 yılda insan yaşamı geçen 20-25 yıldaki bilişim devrimiyle uğradığı değişime benzer bir dönüşüm geçirecektir.

ASELSAN, milletimizin ve mühendislerimizin bağımsızlık vizyonuyla çıktığı bu yolda sivil alanlardaki çalışmalarına da durmadan devam ediyor. Milli imkânlarla geliştirilen ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazlarımız Gaziantep’ten sonra şimdi de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü uhdesinde kullanılmak üzere Tokat Havalimanına teslim edildi.

TAV yılın ilk üç ayında 10 milyon yolcuya hizmet verdi

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki öncü markası TAV Havalimanları yılın ilk çeyreğine dair finansal ve operasyonel sonuçları açıkladı. TAV’ın cirosu ilk üç ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 146 artarak 149,2 milyon avro oldu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Yılın ilk çeyreğinde, Antalya’yı 2027 yılından sonra işletecek ortak girişimimizi 375 milyon avro büyüklüğünde bir sermaye ile fonladık. Kira peşinatının kalan kısmı için finansmanı tamamladık ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne 1,8125 milyar avro tutarındaki kira peşinatı ödememizi yaptık. İçinde bulunduğumuz büyük jeopolitik türbülans içerisinde bu finansmanı kapatabilmemizi büyük bir başarı olarak görüyorum. Oldukça zor şartlar altında ve çok kısa sürede kapattığımız bu finansman hem Antalya’nın varlık kalitesini hem de TAV’da biriktirdiğimiz entelektüel sermayeyi açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Dış hat yolcusunda yaşanan büyük toparlanmanın devamı ve Almatı’nın da katkısıyla birinci çeyrekte 2019’a kıyasla FAVÖK’ümüzün yüzde 88’ini telafi ettik ve pandeminin başından beri yakaladığımız en yüksek telafi oranını elde ettik. Bu yüksek oranla pandemi öncesi çeyreklik FAVÖK seviyelerimize de oldukça yaklaşmış olduk.

Almatı oldukça az olan mevsimselliğiyle özellikle düşük sezonda TAV’a yüksek katkı sunmaya devam ediyor. Geçen çeyrek konsolide FAVÖK’ümüzün yüzde 30’unu üreten Almatı, bu çeyrek de yüzde 32’sini üretti. Düşük sezon ve Almatı etkisinin birleşmesiyle bu çeyrek Türkiye dışı ciromuz konsolide cironun yüzde 63’üne ulaştı.

Otokar, ilk 3 ayda satışlarını %48 artırdı

Otokar’ın yılın ilk üç ayında satışları, geçen yıla göre yüzde 48 artarak 1 milyar 294 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde satışlar 877 milyon TL seviyesindeydi.

Şirket’ten yapılan açıkamaya göre, ihracat geliri 831 milyon TL, (2021 3A 498 milyon TL), toplam ciro içinde ihracatın payı yüzde 64 oldu.

Açıklamada,”Brüt Kar 467 milyon TL (2021 3A 281 milyon TL), brüt kar marjı %36,1 (2021 3A %32,0) olarak gerçekleşti. Şirketimiz 2022 ilk üç aylık finansal neticelerine göre 201 milyon TL net dönem karı oluşmuştur (2021 3A 107 milyon TL net kar).” denildi.

Şirket, 2022 yılı ilk üç ayında yaklaşık 45,1 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Otokar büyümesini, tasarımı ve fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan, mühendislik ve araştırma geliştirme imkanlarıyla geliştirdiği ürünlerle sağlamaktadır. Stratejilerini Savunma Sanayii’nde büyümek, ihracatın ciro içindeki payının artırılmasını sağlamak ve yeni modellerle büyümek olarak belirleyen Otokar, bu hedeflere ulaşabilmek için çalışmalarına devam etmektedir. ” görüşüne yer verildi

Netaş ile Turkcell arasında, Netaş markalı yerli sunucunun satışı için anlaşmaya varıldı

Netaş ile Turkcell arasında, Netaş markalı yerli sunucunun satışı için toplam 1,37 milyon dolar bedelle anlaşmaya varıldı.

Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Şirketimiz ile Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (Turkcell), Turkcell’in şebeke altyapısını sanallaştırdığı ve üzerinde 4,5G şebekesi de dahil olmak üzere telekomünikasyon çözümlerini konumlandırdığı Unified Telco Cloud altyapısında kullanılmak üzere Netaş markalı yerli sunucunun satışı için toplam 1.374.088 ABD Doları bedelle anlaşmaya varmıştır. Netaş tarafından kurulumu yapılacak sunucuların bütün servis ve bakım operasyonları da Şirketimiz tarafından yürütülecektir. ”

Kontrolmatik iştiraki Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri’nin ilk uydusu olan Connecta T1.1’in üretim süreci tamamlandı

Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“04.11.2021 tarihli açıklamamız kapsamında,

Üretime, AR-GE’ye ve yüksek teknolojiye verdiğimiz değerle birlikte, iştirakimiz Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri firmamızın ilk uydusu olan

Connecta T1.1’in üretim süreci bugün tamamlandı.

Öngörülen fırlatma tarihine uyulması halinde yaklaşık bir ay sonra “SpaceX Falcon 9 Transporter 5 Mission” roketi ile birlikte Florida, Cape Canaveral Kennedy Uzay istasyonundan fırlatılacak olan Connecta T1.1 düşük Dünya yörüngesinde bilimsel ve teknolojik misyonlar yürütecek.

Connecta T1.1 birçok açıdan Türkiye için ilklere imza atarken, gerçekleştirmeyi planladığımız uydu ve uzay yatırımlarımızın da ilk simgesi olacak.”