GUTERRES: DEVLETLER EĞİTİME ÖNCELİK VERMELİ

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ GUTERRES PANDEMİ NEDENİYLE KAPATILAN OKULLARA DİKKAT ÇEKTİ. 1 MİLYAR ÖĞRENCİNİN OKULA GİDEMEDİĞİNİ SÖYLEYEN GUTERRES DEVLETLERİN EĞİTİME ÖNCELİK VERMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres koronavirüs sebebiyle uzun süre kapalı kalan okulların bir an önce açılması gerektiğini belirterek, gençlerin eğitim ve öğretimden aylar boyunca mahrum kalmasını “nesillerin başına gelen bir felaket” olarak değerlendirdi. Covid-19 sebebiyle yaklaşık 1 milyar öğrencinin okullardan uzak kaldığını ifade eden Guterres, bu durumun “modern tarihte eğitime vurulan en büyük darbe” olduğunu söyledi.

26 sayfalık raporu özetleyen Guterres, “Pandemi döneminde okulların kapanması kayıp bir nesle sebebiyet verebilir. İnsanların potansiyelini kullanamamasına yol açar, on yıllar süren gelişimi durdurur. Halkın arasındaki eşitsizlik uçurumu daha da artırır. Bu durum, nesiller için tam bir felaket.” ifadelerini kullandı.

Pandemiden önce de dünyada eğitimle ilgili büyük sıkıntıların olduğunu ve okul çağındaki 250 milyon çocuğun eğitim alamadığını dile getiren Guterres, yeni nesillerin geleceğiyle ilgili önemli kararlar alma aşamasında olduklarını söyledi.