Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu

Hafize Gaye Erkan

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesinin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın kim olacağına ilişkin meraklı bekleyiş sona erdi.

Resmi Gazete’nin 9 Haziran 2023 tarihli nüshasında yer alan Cumhurbaşkanı Atama Kararları kapsamında, bir süredir adı sıkça gündeme gelen Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine atandı.

İstanbul’da 1982 yılında dünyaya gelen Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, ABD’de Princeton (PRİNSTIN) üniversitesinde Finans Mühendisliği doktorası yaptı. Goldman Sachs’ta Çalıştıktan sonra First Rebuplic Bank’ta eş CEO’luk görevini yürüten Erkan, ABD’de finans kuruluşları arasında en genç yaşta bu göreve getirilen kişi unvanına sahip oldu.

Öte yandan, iki yılı aşkın süredir Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Şahap Kavcıoğlu ise aynı kararname ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı görevine getirildi.