HALKBANK DAVASI BUGÜN BAŞLIYOR

Geçen Ekim ayında Halkbank aleyhine açılan dava, savcılık ve savunmanın katılımıyla yarın New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde başlayacak.

New York’ta açılan dava, şimdiye kadar Halkbank’ın duruşma tebligatını kabul etmemesi ve davaya sınırlı katılım talebi nedeniyle, sadece savcılığın katılımı ve kendilerinin bankayı savunmak için görevlendirmediğini öne süren hukuk firması King & Spalding’in avukatlarının sınırlı katılımıyla devam etmişti.

Halkbank, bir üst mahkemeye başvurup duruşmalara sınırlı katılım talebinin kabul edilmesini talep etmişti. Halkbank ayrıca New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden duruşmaların istinaf mahkemesinin kararı açıklanıncaya kadar ara verilmesini istemişti.

Bir üst mahkeme Halkbank’ın ara verilmesi talebini kabul etmiş; New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde süren duruşmalar durdurulmuştu.

Geçen ay New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesinin Halkbank’ın sınırlı ve özel yargılanma başvurusunu reddetmesi sonrasında, ara verilen duruşmaların yeniden başlatılması kararı alınmıştı.