HAVA YOLU ENDÜSTRİSİ ESKİ YOLCU UÇAKLARINI KALICI OLARAK KARGO UÇAKLARINA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN YARIŞIYOR

Kullanılmış uçakların değeri salgının ortasında düşmesi  ve e-ticarette yaşanan büyük patlamanın beraberinde, Air Canada’dan Çin’in CDB Havacılığı’na kadar tüm havayolları ve leasing firmaları eski yolcu uçaklarını kalıcı olarak yük taşıyıcı uçaklara dönüştürmek için elini çabuk tutuyor.

Bu durum yolcu uçaklarını kargo uçaklarına dönüştüren P2F şirketleri için büyük bir fırsat yaratıyor. Havacılık analitiği şirketi Cirium, küresel olarak P2F dönüşüm sayısının 2021’de yüzde 36 artarak 90 uçağa, 2022’de ise 109 uçağa yükselmesini bekliyor.

Danışmanlık firması Ishka’ya göre, 15 yaşındaki uçakların piyasa değeri, modele bağlı olarak yılın başından bu yana yüzde 20 ila yüzde 47 oranında düşüş yaşadı. Bu da kargo dönüşümlerini daha cazip hale getiriyor.

P2F dönüşümleri, pandemi sırasında birçok havayolunun uyguladığı gibi daha fazla kargo taşıyabilmek için yolcu koltuklarını kaldıran ucuz ve geçici dönüşümlerin ötesinde bir uygulama.

Kalıcı dönüşümler, KOVİD-19’dan önce zayıf olan hava kargo talebinin, alışveriş yapanlar e-ticarete yöneldikçe yıllarca güçlü kalacağına dair finansal bir beklenti ortamı oluşturuyor. Hava yolu endüstrisi, yolcu trafiğinin 2019 seviyelerine çıkmasının 2024 yılına kadar süreceğini tahmin ediyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle getirilen seyahat kısıtlamaları ve tedbirler ticari uçuşları önemli ölçüde azaltırken, uluslararası uçuşları ise neredeyse sıfıra düşürdü. Dolayısıyla, insanların evde kalarak internetten sipariş verme eğilimi ile kargo taşımanın tek çözümü kargo uçakları oldu.