HAVAYOLU SEKTÖRÜNÜN TOPARLANMASI YILLAR ALABİLİR

Koronavirüs salgını dünya ekonomilerini sarsarken, en fazla etkilenen sektörlerden biri olan havayolu sektörünün toparlanmasının uzun yıllar alabileceği belirtiliyor.

 

Uluslararası uçuşlarda koltuk kapasitesinin geçen yıla göre yaklaşık yüzde 80 düştüğünü ve dünya genelinde uçakların yarısının hangarlarda beklediğini ortaya koyan son veriler, havacılık sektörünün içinde bulunduğu krizi gözler önüne serdi.

 

ABD’li United Airlines ile Yeni Zelanda Havayolları başta olmak üzere bazı havayolu şirketleri kriz nedeniyle küçüleceklerini açıklarken, bazılarınınsa krizi aşamayacağından endişe ediliyor.

 

Veri şirketi ForwardKeys, uluslararası uçuşlarda koltuk sayısının 30 Mart-5 Nisan haftasında bir önceki yılın aynı dönemindeki 44.2 milyondan 10 milyona düştüğünü kaydetti.

 

Sektörde son yıllarda yaşanan büyümenin durduğu ve uçuş trafiğinin yeniden normal seviyelerine dönmesinin 2023’e kadar sürebileceği ifade ediliyor.

 

Dünya genelinde uçakların yarısının hangarlarda beklediği aktarılırken, bunlardan bir kısmı geçici olsa da salgın sona erdikten sonra bazılarının hizmet vermeye devam edememe ihtimali bulunuyor.

 

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Asya-Pasifik Başkan Yardımcısı Conrad Clifford, krizin aşılmasında devlet desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Hükümetler bu dönemde havayollarının faaliyetlerine devam edebilmesi için yeterli nakit akışına sahip olmasını sağlamalı” diye konuştu.

 

Clifford, söz konusu desteğin doğrudan finansal yardım, kredi verilmesinin ve teminatların kolaylaştırılması şeklinde yapılabileceğini dile getirdi.