HAVAYOLU ŞİRKETLERİ KARGOYA YÖNELDİ

Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşlarını azaltmak zorunda kalan havayolu şirketleri toplu işten çıkarmalara giderek maliyetlerini kısmaya çalışırken, yolcu uçaklarında düşen geliri artırmak için kargo taşımacılığına yöneldi.

ABD’li Delta ve Yeni Zelanda Havayolları, alternatif gelir yaratmak ve uçaklarını atıl bırakmamak amacıyla yolcu uçaklarında kargo hizmetleri sunacağını duyurdu.

Yeni Zelanda Havayolları Genel Müdürü Rick Nelson, gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve özellikle Şangay, Hong Kong, San Francisco, Los Angeles, Sidney ve Melbourne ile karşılıklı kargo gönderimi konusunda yoğun bir talep olduğunu söyledi.

Küresel hava taşımacılığı trafiğinin şubat ayında yüzde 10 civarında düştüğü tahmin edilirken, bu rakam yıllık ortalama yüzde 15 ila 20 arası bir düşüşü ifade ediyor.

ABD Senatosu bu sabah virüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak için 2 trilyon dolarlık teşvik paketine onay verirken, teşvik paketinde ülkenin havacılık sektörüne 58 milyar dolar destek de bulunuyor. 

Teşvik kapsamında yolcu taşımacılığı yapan hava yollarına 25 milyar doları geri ödemesiz ve 25 milyar doları kredi olmak üzere 50 milyar dolar, kargo taşımacılığı yapan hava yolu şirketlerine ise 4 milyar doları geri ödemesiz, 4 milyar doları kredi olmak üzere 8 milyar dolar verilmesi öngörülüyor.