Hazine altın tahvili ihraç edecek

hazine ve maliye altın

Hazine ve Maliye Bakanlığı, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraç edecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, altın tahvili ve altına dayalı kıra sertifikası ihraç edilecek.

İhraç edilecek kira sertifikalarının amacı ise sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunması, yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının daha da genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacı olarak gösterildi.

Bu amaç dahilinde başta emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere, kurumsal yatırımcılara yönelik 13 Ekim 2021 valör tarihli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirileceğinin resmi olarak açıklaması yapıldı.

Söz konusu senetlerin ihracı ise Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilecek olup yatırım ve emeklilik fonları gibi diğer kurumsal yatırımcılar taleplerini KMKTP üyesi Bankalar üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına iletebilme hakkına sahip olacaklar.

Taleplerin ise Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi Bankalar tarafından 11 Ekim 2021 günü, saat 14.00’e kadar Hazine ve Maliye Bakanlığına faks veya e-posta aracılığı ile iletilmesi gerekiyor.

Altın tahvilleri ve altına dayalı kira sertifikaları, Kıymetli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Tebliğ kapsamında Borsa İstanbul tarafından belirlenen niteliklere uygun olan LBMA sertifikalı asgari 995/1000 saflıktaki (995/1000 saflık dahil) ve ağırlığı asgari 1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecek.