Hazine Bakanı Nebati: Enflasyondaki yukarı yönlü ivme kırıldı

nebati

Hazine Bakanı Nebati: “Enflasyondaki yukarı yönlü ivme kırıldı. Baz etkisiyle düşüşü bir ay erken, kasım ayı ile yakaladık.”

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, açıklamalarda bulundu. Hazine Bakanı Nebati’nin açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Türkiye’deki enflasyonun temel sebeplerinden biri, döviz fiyatlarındaki artıştır. Döviz kuru olması gereken seviyelere gelmiştir.”

“2022 yılında 28 milyar dolar, 2021’de 51 milyar dolar, geçen yıl 100 milyar dolara koşan bir net döviz ithalatında bulunmuşuz, bu fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Bunun tuzu biberi Rusya-Ukrayna savaşı oldu, enflasyon üzerinde ciddi baskı oluşturdu. Savaş çıktıktan sonra dünyadaki enerji, emtia fiyatları çok hızlı bir şekilde pik yaptı, enflasyonu ciddi şekilde etkiledi.”

“2022 boyunca döviz kurundaki artış enflasyonun altında kalarak olması gereken noktaya geldi. Enflasyondaki yukarı yönlü ivme kırıldı. Baz etkisiyle düşüşü bir ay erken, kasım ayı ile yakaladık.”

“Ulusal ve yerel marketlere fiyatların artırılmayacağı, sabitleneceği noktasında bir çağrıda bulunuyorum, biz her türlü katkıyı sağlamaya hazırız.”

“Biz kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz. TÜİK Türkiye’nin en önemli istatistik kurumu, çok güçlü bir kurum. Kurumlarımızı el üstünde tutmamız lazım, zaman içerisinde akreditasyonunu kanıtlamış, şeffaflıktan uzak durmamış kurumlar.

“TÜİK binlerce veri derliyor, tüm süreçler denetleniyor. TÜİK’e enflasyon ile ilgili her ay Türkiye’nin 81 ili 225 ilçesinden yaklaşık 560 bin 392 fiyat veriliyor, TÜİK bunu her ay yapıyor, bunu da 4 bin çalışanıyla yapıyor.”

“Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmesi mümkün değil. Yapılan zam ile en düşük emekli aylığı 5.859 liraya çıkıyor.”

“(Yıl ortası asgari ücret zammı hakkında) Biz enflasyonu çözdük, umarım ihtiyaç olmayacak.”

“EYT ile ilgili 2023’te problem olacak bir şey yok, bugünkü artışı da Sayın Cumhurbaşkanımız müjde olarak verdi, ilk 6 ay için geçerlidir, Temmuz ayında da tekrar bir artış olduğunda aslında memur ve emeklilerimizin karşılandığını görmüş olacağız.”