Hazine ve BDDK’dan 10 ile yönelik düzenleme

hazine ve maliye fiyat istikrarı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem bölgesinde yer alan vergi mükellefleri için mücbir sebep hali ilan ederek, vergi yükümlülüklerini erteledi.

Ağır yıkım ve hasara yol açan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki depremin ardından, bakanlıklarla düzenleyici kurum ve kuruluşlar gerek ekonomik hayatın akışının, gerekse deprem bölgesinde bulunan kişi ve kuruluşların yüklerini hafifletmek amacıyla, ihtiyaç tespit edilen alanlarda art arda düzenlemeler yapmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremden etkilenen 10 ildeki vergi mükellefleri için mücbir sebep hali ilân etti.

Konuya ilişkin olarak Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu 10 ilde yerleşik mükelleflerin 6 Şubat 2023 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükler ertelendi. Mücbir sebep hali süresince verilmesi gereken vergi beyannamesi ve bildirimler 15 Ağustos 2023 tarihine kadar verilebilecek. Söz konusu bildirimlere istinaden tahakkuk eden vergilerin son ödenme süresi ise 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Hazine’nin aynı açıklamasında, halen uygulaması devam eden 7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken taksitlerin Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında ödenebilmesi için gerekli hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’da, depremden etkilenen 10 ilde bulunan vatandaşlar için 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle mevcut ve yeni kredileri için vade ve taksitlendirme süreleri kolaylığı sağladı.

Bu kapsamda, söz konusu 10 ilde yerleşik kişilere yeni kullandırılacak konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadeleri, BDDK tarafından daha önce belirlenen sürelere tabi olmayacak ve ödemesiz dönemlerin uygulanması da dahil olmak üzere bankalar tarafında belirlenecek.

Karar kapsamında ayrıca söz konusu 10 ilde yer alan üye iş yerlerinin kredi kartıyla mal ve hizmet satışlarında da kredi kartı taksitlendirme süreleri bir kata kadar artırılacak.