HİNDİSTAN’DA 21 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Dünyanın en fazla ikinci nüfusuna sahip ülkesi Hindistan’da COVİD-19 virisü’ne karşı önlem için 21 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamaya konuldu.

1,3 milyar nüfuslu ülkesinin 21 günlük sokağa çıkma yasağı koronavirüs salgınında şimdiye kadar dünya genelinde alınan en sert önlem olarak kayda geçti.

Hindistan Başbakanı Modi Salı akşamı yerel saat ile 8’de televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında gece yarısı yasağın başlayacağını ilan etti.

Çarşamba günü başlamış olan yasak ile evden dışarı çıkmak tamamen yasaklandı.

Modi konuşmasında “hey eyalet, her bölge, her şehir ve her köy bu yasağın kapsamındadır” dedi.

Dünyadaki en kalabalık ikinci ülke olan Hindistan’da özellikle bazı bölgeler ve şehirlerde iç içe milyonlarca insan yaşamını yeterli kanalizasyon altyapısı olmadan sürdürüyor.

Eğer çöp ve temizlik hizmetleri aksarsa ülkede çok sayıda farklı hastalığın da baş göstermesi mümkün.

 

Kamu sağlık hizmetleri de Çin ve Avrupa’ya kıyasla zayıf olan ülkenin benzeri bir vaka artışı yaşaması halinde şimdiye kadar ki en büyük ölüm oranlarının görülmesinden endişe ediliyor.

Yasak devreye girdikten sonra şehir merkezlerinde yasağa uyulduğu ancak şehir dışındaki fakir bölgelerde ve köylerde neredeyse yasağı hiç umursamadığı görüldü.

Modi’nin bu nedenle kısa bir süre sonra sokağa çıkma yasağı ile sınırlı kalmayacağı ve sıkı yönetim ilan ederek orduyu sokağa sürebileceği konuşuluyor.