HİNDİSTAN’DA ÇİFTÇİLER NEDEN İSYAN EDİYOR?

Hindistan’da geçtiğimiz günlerde hükümetin yaptığı tarım reformu sonrası çiftçilerin başlattığı protestolar tüm hızıyla sürüyor.

Ülkenin dört bir yanındaki çiftçiler yer yer silahlı eylemler yaparken, pek çok eyalette yolları kapatıp traktörleri ateşe verdi.

Tarımsal destekler ve fiyatların belirlenmesinde devletin etkisini azaltarak özel yatırımları teşvik eden 3 yeni yasa tasarısının meclisten geçmesi çiftçilerin büyük tepkisine yol açarken, Modi hükümeti ise “tarihi reform” diye tanımladığı yeni düzenlemelerin tarım sektöründe büyümeyi artıracağını savunuyor. Çiftçiler, tarım birlikleri ve muhalefet partileri, özel sektörün etkisinin artırılmasıyla mallarının ucuza gitmesinden ve sektördeki büyük oyuncular tarafından sömürülmekten endişe ediyor.

Yeni yasalar neyi içeriyor?

Hindistan’ın pek çok eyaletinde çiftçiler hali hazırda özel sektöre ve diledikleri alıcıya satış yapıyor ancak meclisten geçen yasalar bunu düzenleyerek ulusal bir ölçeğe taşımayı amaçlıyor. Söz konusu reformlar tarımsal ürünlerin satışı, fiyatlandırılması ve depolanması ile ilgili uzun yıllardır yürürlükte olan ve Hintli çiftçileri serbest piyasa koşullarından koruyan kuralların gevşetilmesini öngörüyor. 

 

Hindistan’da çiftçiler, ürünlerinin çoğunu ‘mandi’ adı verilen devlet kontrolündeki toptan satış pazarlarında, minimum destek fiyatı (MSP) olarak bilinen bir taban fiyatından satıyor. Mandilerin verimsiz ve fazla politize olduğu ve genellikle karteller tarafından kontrol edildiği gerekçesiyle reformize edilmesi gerektiği konusu aslında uzun yıllardır devam eden bir tartışma. Mandilerden alınan vergi ve komisyonlar da farklı çıkar gruplarının üzerinde anlaşamadığı bir diğer nokta. 

 

Çiftçiler, yeni reformlarla birlikte piyasa güçlerinin fiyatları belirlemesinden ve hükümetin desteğini geri çekerek savunmasız kalmaktan çekiniyor. Mandi sisteminin zayıflatmak yerine daha da güçlendirilmesi ve modernize edilmesi gerektiğini savunan çiftçiler, mahsulleri için adil bir fiyat konusunda devlete güvendiklerini söyleyerek fiyatların çok düşmesi halinde devletin devreye girip çiftçilere destek olmaya devam etmesi ve onları piyasa çarklarına teslim etmemesini istiyor.

 

Ülke genelinde günlerdir eylemlerini sürdüren çiftçiler, hükümet yasaları geri çekene kadar protestoların süreceği konusunda yetkilileri uyarıyor.