HSBC: Erkan’ın yerine Karahan’ın geçmesi nedeniyle TCMB’den politika sürekliliği bekliyoruz

HSBC, Hafize Gaye Erkan’ın kişisel nedenlerle istifa etmesi ve yerine yardımcısı Karahan’ın geçmesi nedeniyle politika sürekliliği beklediklerini bildirdi. Bununu yanı sıra istifanın, politika faizinin yakın dönem yönlendirmesi konusunda daha az belirsizlik olduğu bir döneme denk geldiğini vurguladı.

HSBC’nin değerlendirmesi şöyle:

“Politika faizinin 8.5%’ten 45%’e yükseldiği sıkılaşma döngüsünün geçen ay sona erdiğini düşünüyoruz ve ana faiz oranının yıl boyunca sabit kalmasını bekliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2 Şubat tarihinde yaptığı kısa bir açıklamada, geçen yıl haziran ayından bu yana uygulanan hükümetin geniş ekonomik programının planlandığı gibi devam edeceğini öne sürdü.Türkiye’nin enflasyon görünümü etrafında riskleri sürdürüyoruz ve şu anda yıl sonuna kadar TÜFE’nin %45’e düşmesini bekliyoruz, bu da TCMB’nin %36’lık tahmininin üzerindedir. Banka, yeni enflasyon raporunu 8 Şubat’ta yayınlayacak ve yıl sonu tahmininin revize edilebileceğini düşünüyoruz. Ancak ek faiz artırımları için engelin yüksek olacağını düşünüyoruz. Yakın vadede, piyasaların odak noktasının, politika yapıcıların uygulayabileceği diğer sıkılaştırma önlemleri olacağını düşünüyoruz; bunlar arasında makro-prudansiyel politika çabaları, likidite önlemleri veya potansiyel olarak mali sıkılaşma yer alabilir.

Son haftalardaki sıkça sorulan sorulardan biri, 31 Mart’taki yerel seçimleri takiben Q2’de önemli bir mali konsolidasyon beklentisinin mantıklı olup olmadığıdır. Bu, enflasyonla mücadeleye yardımcı olacaktır, ancak 2024’te ekonominin daha keskin bir momentum kaybından endişe duyulması nedeniyle yetkililerin muhtemelen bütçe politikasını sıkılaştırmaktan kaçınacağını düşünüyoruz.

Geçen yıl yayımlanan hükümetin orta vadeli programı da bu yönde bir işaret etmiyor; yetkililer, 2023 ve 2024’te GSYİH’nin %6.4’lük bir bütçe açığı öngörüyor”

(Kaynak : Foreks Haber)