HUAWEI CEO’SU ZHENGFEI: KÜRESEL GELİŞİM İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yaklaşık bir yıllık bir aradan sonra  katıldığı ilk uluslararası basın toplantısında bilişim  teknolojilerinin farklı endüstriler için önemine değinirken, ABD ile  ticari ilişkilerin iyileştirilmesinin tüm kesimlere fayda  sağlayacağını ifade etti.


Huawei CEO’su Ren Zhengfei, 9 Şubat’ta Huawei’in, Çin’in  kuzeyindeki Taiyuan kentinde, madencilik endüstrisine yönelik  inovasyon laboratuvarın açılış etkinliğinde basın mensupları ile bir  araya geldi. Zhengfei  “Daha önce iletişim ağlarımızla, insanları ve  haneleri daha bağlantılı bir hale getirmeyi amaçlıyorduk. Ancak 5G  çağında, işletmeleri de bağlantılı hale getirmek ana hedefimiz oldu.


Havaalanları, limanlar, madencilik, demir – çelik sektörü, otomotiv ve  havacılık gibi birçok endüstrinin bilişim ihtiyaçları hakkında daha  fazla bilgi edinmek için laboratuvarlar kurduk. Bu laboratuvarlarda  hem bu sektörlerin uzman temsilcileri hem de Huawei teknoloji  uzmanları birlikte çalışıyor. Bu dijitalleşmeye destek olurken, ana  faaliyet alanımızı genişletmeyeceğiz. Farklı endüstriler için 5G  uygulamaları farklı olsa da kullanılan teknolojiler benzerlik  gösterir. Bu nedenle, ana hedefimizi  elektronik, yazılım ve bilgi  işlem sistemlerinin, farklı endüstrilerde daha fazla benimsenmesini  sağlamak olarak belirledik” dedi.

2020’de satış gelirimiz arttı

Zhengfei, Huawei’in geleceği ile ilgili bir soruya  “Bugünkü  zorlukların üstesinden gelmek için kat edecek çok fazla yolumuz var. Huawei şirketinin varlığını sürdürmesi konusunda kendime eskisinden  daha fazla güveniyorum 2020’deki satış gelirlerimiz ve karımız geçen  yıla göre arttı. Bunun yanı sıra, Berlin, Münih, Madrid, Zürih, Cenevre, Amsterdam, Viyana, Barselona, Seul, Bangkok, Hong Kong, Riyad  gibi dünyanın birçok büyük kentinde en iyi 5G ağlarının kurulmasına  yardımcı olduk.”

Uluslararası ticaret herkes için kazanç demektir

Zhengfei, Huawei – ABD ilişkileri ile ilgili soruya yönelik  olarak  “Küresel ticaretin devamlılığı tüm kesimlere fayda  sağlamaktadır. ABD şirketlerinin Çinli şirketlere ürün tedarik etmesi,  kendi finansal performansları açısından da önemli. Huawei’de üretim  kapasitesi artarsa, bu ABD şirketlerinin daha fazla satış yapabileceği  anlamına da gelir. Kısacası bu bir kazan-kazan anlaşması. Yeni ABD  yönetiminin, bu alandaki politikalarını değerlendirirken, bu çıkarları  tartıp dengeleyeceğine inanıyorum. ABD şirketlerinin de Çin ekonomisi  ile birlikte gelişebilmesi ABD’den yüksek miktarda ürün satın  alabilmeyi umuyoruz. Umarım yeni ABD yönetimi, ABD şirketlerinin ve  bir bütün olarak ABD ekonomisinin çıkarına uygun, daha açık  politikalar üretir” dedi.

Değer yaratmaya devam edeceğiz

Cihaz biriminin satışı ile ilgili söylentilerle ilgili olarak ise Zhengfei, Huawei markasının akıllı telefon biriminin elden çıkarılması  gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Bizler tamamen işimize  ve üretime konsantre olduk. Yüksek kaliteli ürünlerimiz tüm dünyada  talep görüyor. 2020’yi de bu şekilde sorunsuz bir şekilde geçirmeyi  başardık. Müşterilerimiz için daha fazla değer yaratmaya ve en şekilde  hizmet vermeye devam edeceğiz. Bize duyulan güvenin kalıcı olmasını  istiyoruz ve müşterilerimizin siyasi baskılardan etkilenmeyeceklerini  umuyoruz” dedi.