İDLİB’E İLAVE ASKER GÖNDERİLECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısında yaptığı açıklamada İdlib’de barışı sağlamak için ilave asker gönderileceğini açıkladı. Öte yandan milli savunma bakanlığı 63 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği açıkladı.

Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında gazetecilere İdlib konusunda açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’e ilave asker gönderileceğini bildirdi ve amacın bölgede kontrolü sağlamak olduğunu söyledi.

Bakan Akar şöyle konuştu: “Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilave birlikler gönderiyoruz, alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır.”

Ana oturumda Türkiye’nin görüş ve beklentilerini NATO yetkilileri ve müttefik ülke savunma bakanları ile paylaşma fırsatı bulduklarını kaydeden Akar, İdlib ve civarında 4 milyon Suriyelinin yaşadığını hatırlattı.

Akar, rejimin saldırılarının radikalleşmeyi ve göçü de artırdığını vurguladı ve 1 milyon Suriyelinin kendilerini güvende hissettikleri Suriye sınırına doğru yöneldiğini söyledi.

Türkiye 2018’de Rusya ile Karadeniz’deki tatil beldesi Soçi’de vardığı mutabakatla İdlib’de 12 gözlem noktası kurmuştu. Ancak son haftalarda bu noktaların çoğu rejim güçleri tarafından kuşatıldı.

Rejim güçleri tarafından İdlib’de bir haftada düzenlenen iki ayrı saldırıda 13 Türk askeri personeli hayatını kaybetti.

Rejimin saldırılarının ardından hafta sonunda Türk ve Rus heyetler Ankara’da bir araya gelmiş ancak görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Öte yandan Milli savunma bakanlığı 63 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği açıkladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile telefonda idlib konusunu görüştü.