IMF Başkanı Georgieva: Kripto risklerinin engellenmesi için düzenleme gerekli

IMF Georgieva

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin finansal istikrar açısından risk oluşturdukları için düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Seul’de dijital para birimleri üzerine düzenlenen bir konferansta yaptığı açılış konuşmasında, “Buradaki zorluk, yüksek kripto varlık benimsemesinin makro-finansal istikrarı baltalayabilecek olmasıdır” dedi.

Yüksek kripto varlık benimsemesinin, değişken vergi tahsilatı nedeniyle para politikası aktarımının etkinliğini, sermaye akışı yönetimi önlemlerini ve mali sürdürülebilirliği etkileyebileceğini söyledi.

Georgieva, Güney Kore hükümeti ve merkez bankası ile ortak konferansta yaptığı konuşmada, “Amacımız, kripto risklerinden kaçınmak için kurallar ve bazı teknolojilerinden yararlanarak altyapı sağlayarak daha verimli, birlikte çalışabilir ve erişilebilir bir finansal sistem oluşturmaktır” dedi.

“Kurallar bizi kripto öncesi dünyaya geri döndürmek ya da inovasyonu bastırmak” anlamına gelmiyor” diye konuşan Georgieva, “İyi kurallar inovasyonu teşvik edebilir ve yönlendirebilir” diye konuştu.

Georgieva bir panelde yaptığı konuşmada, dijital paranın geliştirilmesi söz konusu olduğunda, politika yapıcıların ya bunun bir parçası olup daha iyi yapılmasına yardımcı olacaklarını ya da bunun dışında kalacaklarını, çünkü bunun zaten yapılacağını söyledi.

Birbirimizden bir şeyler öğrenmeye yönelik “muazzam bir ilgi” olduğunu ve “en büyük ilginin” gelişmekte olan piyasalardan öğrenmeye yönelik olduğunu belirten Bakan, özellikle dijital kamu altyapısı nedeniyle Hindistan’a işaret etti.

Georgieva, gelişmiş ekonomilerin kendi para tarihlerine ilişkin deneyimlerinin de çok değerli bir tecrübe olduğunu söyledi.

(Kaynak: Foreks Haber)