IMF: ÇİN EKONOMİSİ YÜZDE 1,9 BÜYÜYECEK

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından dün yayımlanan bir  raporda, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 büyümesinin beklendiği  bildirildi. IMF tarafından dün “Asya-Pasifik Ekonomik Görünüm Raporu”  açıklandı.

Rapora göre, Asya-Pasifik bölgesinin ekonomisinin bu yıl  yüzde 2,2 gerilemesi, önümüzdeki yıl ise yüzde 6,9 büyümesi  bekleniyor.


Rapor, ayrıca COVID-19 salgını küresel boyutta yayılmaya devam  ederken, Asya-Pasifik ekonomilerinin artık toparlanmaya başladığı,  ancak bölgedeki farklı ülkeler arasında yine de dengesizlik bulunduğu  görüşüne yer verdi. Bu yıl Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmiş  ekonomilerin yüzde 4, yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan  ekonomilerin ise yüzde 1,6 gerilemesi bekleniyor. Hızla canlanan Çin  ekonomisinin ise bu yıl yüzde 1,9 büyüyeceği tahmin ediliyor.


Raporun yayımlanmasının ardından IMF Asya-Pasifik Departmanı Direktörü Jonathan D. Ostry Çin Medya Grubu’na özel bir demeç verdi. Jonathan D. Ostry, 2020 yılında Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik  performansının iyi olmamasına karşın, dünyanın diğer bölgelerinin  üzerinde olduğunu hatırlatarak, bunun bölgede güçlü bir büyüme eğilimi  görüldüğünü gösterdiğini kaydetti.


Jonathan Ostry, Asya’nın salgınla diğer bölgelere kıyasla erken  karşılaştığını ancak alınan etkili tedbirler nedeniyle bölgenin  salgının etkisinden daha önce kurtulduğunu dile getirdi.


Çin ekonomisinin gidişatını değerlendiren Ostry, “Çin, acil  durumlar karşısında güçlü ve etkili kamu sağlığı politikalarının yanı  sıra, büyük ölçekli mali destek politikaları da ortaya koydu” dedi.


İhracatta iyi bir performans gösteren Çin ekonomisinin, üst üste  iki çeyrektir güçlü bir büyüme kaydettiğini ve salgın öncesine göre de  büyüme sağladığını belirten Ostry, bunun dünya genelinde ender  rastlanan bir durum olduğunun, Çin’in şu an pozitif büyüme gösteren  tek başlıca ekonomi olduğunun altını çizdi.