IMF, Türkiye’nin büyüme beklentisini 2023 yılı için indirdi, 2024 yılı için yükseltti

imf afganistan

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2023 yılı için büyüme beklentisini indirirken, 2024 yılı için beklentisini yukarı yönlü revize etti.

IMF’in sonbahar dönemi “Global Ekonomik Görünüm Raporu”na göre, Ocak ayında yayımlanan ara dönem raporunda yüzde 3,0 olarak tahmin edilen 2023 yılı büyüme tahmini, yüzde 2,7’ye çekildi. IMF, 2024 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3,0’ten yüzde 3,6’ya yükseltti.

Raporda, 2023 yılı ortalama tüketici fiyatları beklentisi yüzde 51,2’den yüzde 50,6’ya çekilirken, gelecek yıl için beklenti yüzde 35,2 seviyesinde oluştu.

IMF, cari işlemler açığının GSYH’ye oranını bu yıl için yüzde -3,9’dan yüzde -4,0’a indirdi, gelecek yıl beklentisini yüzde -3,2 olarak belirledi.

IMF, 2023 yılı işsizlik beklentisi yüzde 10,5’ten yüzde 11,0’e yükseltirken, 2024 yılı beklentisi yüzde 10,5 olarak açıkladı.

IMF, dünya ekonomisinin enflasyonun aşağı gelmesi ve istikrarlı büyüme ile birlikte bir yumuşak inişi başarabileceği yönnünde 2023 başlarında görülün belli belirsiz işaretlerin, inatçı şekilde yüksek enflasylon ve finans sektöründeki son kargaşa ile birlikte ortadan kaybolduklarını bildirdi.

Bununla birlikte enflasyonun merkez bankalarının faizleri artırmaları, gıda ve enerji fiyatlarının aşağı gelmesi ile gerilediğini belirten IMF, ancak bir dizi ekonomide çekirdek fiyat baskılarının sıkı işgücü piyasası ile birlikte katı olmaya devam ettiğini vurguladı.

IMF bugün yayınları “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, düşen gıda ve enerji fiyatlarına, iyileşen tedarik zincirlerine rağmen, risklerin son finans sektörü kargaşasının artırdığı belirsizlikle birlikte güçlü şekilde aşağı yönlü olduklarını ifade etti.

Finans sektöründeki kargaşanın kontrol altına alındığını öngören temel tahminlerinde küresel ekonomide büyümenin 2023 yılında 2022 yılındaki yüzde 3,4’ten yüzde 2,8’e gerileyceğini öngördüklerini belirten IMF, 2024 yılında büyümenin yüzde 3,0’a toparlanmasını beklediklerini de ifade etti.Gelişmiş ekonomilerde büyümenin 2022 yılındaki yüzde 2,7’den yüzde 1,3’e yavaşlayacağının öngörüldüğü belirtildi.

Finans sektöründeki gerilimin biraz daha devam edeceğini öngören inandırıcı, makul senaryoda ise küresel büyümenin 2023’te yüzde 2,5’e gerileyeceğini tahmin eden IMF, bunun 2001’den bu yana görülen en düşük büyüme olacağına işaret etti.

Görünüm için aşağı yönlü risklerin, sert iniş olasılığının keskin şekilde artması ile birlikte aşağı yönlü olduğunu belirten IMF, “Politika yapıcıların gürünümü iyileştirmek ve riskleri minimize etmek için yürüyebilecekleri dar bir patika var. Merkez bankalarının daha sıkı enflasyon karşıtı duruşlarını devam ettirmelerine, ancak aynı zamanda gelişmeler talep ettiğinde bu duruşlarda ayarlama yapmaya, politika enstrümanları setlerinin tamamını kullanmaya hazır olmaları gerekli” dedi.

Sert aşağı yönlü bir senaryoda ise otomatik dengeleyicilerin tam olarak kullanılmasına imkan verilmesi ve geçici destek tedbirlerinin uygulamaya konması gerektiğini savunan IMF, “Orta vadeli borç sürdürülebilirliği iyi zamanlanmış mali konsolidasyon, aynı zamanda bazı durumlarda borç yeniden yapılandırma gerekecek. Kurların değişen dtemel göstergeleri yansıtmalarına imkan verilmeli” dedi.