IMF’DEN BU YIL İÇİN KÜRESEL RESESYON UYARISI 

imf enflasyon

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle bu yıl küresel resesyon beklediğini açıkladı ancak IMF başkanına  göre küresel ekonomik görünüm, 2021’de toparlanacak.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, çok sayıda ülkenin krizden etkilenen şirketler ve çalışanları korumak için aldığı tedbirleri, merkez bankalarının para politikalarını gevşetmek için attığı adımları memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Georgieva, açıklamasında, ”Bunlardan daha da fazlası gerekecek, özellikle de mali cephede,” ifadesini kullandı.

Sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinin önemine de değinen Georgieva, salgının ekonomik etkisinin şiddetli olacağını, virüsün hızlı durdurulması halinde iyileşmenin de o kadar hızlı ve güçlü olacağını vurguladı.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının telekonferans üzerinden yapılan toplantısının ardından ekonomik duruma ilişkin son değerlendirmelerini paylaşan Georgieva, G20 ülkelerinin, halkları korumak ve ekonomik zararı sınırlamak için dünya genelinde dayanışmaya ihtiyaç olduğu noktasında aynı görüşü taşıdıklarını aktardı. Georgieva, küresel büyüme görünümünün negatif olduğunu ve IMF’nin şimdi, ”küresel finans kriz sırasındaki kadar ya da daha da kötü bir resesyon” beklediğini kaydetti.

Georgieva, IMF olarak kriz ve etkisini azaltmaya yönelik politika eylemleri üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Acil finansmanı büyük ölçüde artıracağız, yaklaşık 80 ülke yardımımızı istiyor ve güçlü bir  mücadele için diğer uluslararası finans kurumlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. IMF Başkanı Georgieva, salgınla mücadele için 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini kullanmaya hazır olduklarını yineledi.