İngiliz otomotiv sektörü AB Komisyonu’nun Brexit tarifelerine ilişkin sürenin uzatılması yönündeki teklifine destek verdi

Brexit

Birleşik Krallık otomobil endüstrisi, Avrupa Komisyonu’nun Brexit tarifelerine ilişkin sürenin uzatılması yönündeki teklifinin arkasında durdu.

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) aylardır AB’nin Birleşik Krallık’ın en büyük ihracat pazarı olduğuna ve Birleşik Krallık’taki alıcıların elektrikli araçlarının neredeyse yarısını AB’den aldığına dikkat çekiyor.

SMMT, İngiltere ve AB’nin bir batarya tedarik zinciri oluşturmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu da söyledi.

SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes şunları söyledi:

“Komisyon’un önerisini kabul etmek pragmatik bir çözüm olacak, AB ve Birleşik Krallık otomotiv endüstrilerinin geleceğini koruyacak, sürücüleri, ekonomiyi ve çevreyi destekleyecektir. Böyle bir uzatma, tüketicilerin satın almasına ihtiyaç duyduğumuz araçlara zarar veren gümrük vergilerini önleyecek, Birleşik Krallık ve AB üreticilerinin dünyanın geri kalanıyla rekabet etmesine olanak tanıyacak ve en önemlisi de Avrupa akü endüstrisine yetişmesi için zaman kazandıracaktır. Hepsinden önemlisi, teklife oy vermek hepimizin karbon emisyonlarını azaltmamızı sağlarken tüm elektrikli araç tedarik zincirinde büyümeyi ve istihdamı destekleyecektir.”