İNGİLTERE SCHENGEN BİLGİ SİSTEMİNE ERİŞEMEYECEK

Avrupa Birliği ile İngiltere Brexit’in ardından geleceğe yönelik ilişkilerini şekillendirmeye çalışıyor. İlk taslak kararda İngiltere’nin AB’nin Schengen Bilgi Sistemi’ne erişiminin kesileceği belirtiliyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının onaylanmasının ardından ilişkilerde yeni bir düzene gidildi. İlk taslak karara göre, İngiliz Parlamentosu’nun geçiş dönemi boyunca Avrupa Birliği’nin Bilgi Sistemi’ne erişiminin kesilmesine karar verildi. İngiltere’nin üçüncü ülke olarak Schengen Bilgi Sistemi’ne erişiminin mümkün olmayacağını, bu ülkenin oluşacak sorunlara önlem alması gerektiğine dikkat çekildi. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi’ni ve Avrupa Komisyonu’nu konuyu yakından takip etmeye davet etti.

Avrupa Birliği’nde son dönemde İngiltere’nin Schengen Bilgi Sistemi’ne erişiminin kesilmesini talep eden ülke sayısı arttı. Ocak ayında Hollanda İngiltere ile bilgi paylaşımında bulunma konusunda geri adim attı. İngiltere’nin daha önce Avrupa vatandaşları ile ilgili binlerce bilgiyi kopyaladığı ortaya çıkmıştı. Taraflar bu yıl sonuna kadar birçok konuya çözüm bulmaya çalışacak. 11 ayda hepsi çözülemese de temel konulara çözüm üretilmesi bekleniyor.