İNGİLTERE VE AB ARASINDA BREXIT SONRASI TİCARİ ANLAŞMA İMZALANDI

brexit

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit sonrası ticari  anlaşma bugün imzalandı.


AB ile Birleşik Krallık arasında aylardır süren müzakerelerin  ardından Brexit sonrası ticaret anlaşmasına varıldı. Taraflar arasında  eşit rekabetin sağlanacağı ticaret anlaşması Avrupa Birliği üye  ülkeleri tarafından onaylandıktan sonra bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de imzalandı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Brüksel’de yerel saatle 09:30’da anlaşmayı imzaladı.


Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan ticari anlaşma henüz Avrupa Parlamentosu’nun resmi onayını almadığı için 1 Ocak’ta geçici olarak  yürürlüğe girecek. Avrupa Parlamentosu’nun anlaşmayı Şubat ayı sonuna  kadar onaylaması bekleniyor.


31 Ocak 2020’de resmi olarak AB’den ayrılan İngiltere ile AB  arasında 1 Ocak’tan itibaren geçici olarak uygulanacak Brexit sonrası  ticari anlaşma ile taraflar arasında ticaret gümrük vergisi ve kota  olmadan devam edecek. İngiltere Başbakanı Boris Johnson hafta başında AB ile İngiltere arasında imzalanacak olan ticari anlaşmanın “yeni bir  başlangıç” olacağını ifade etmişti.