İngiltere’de üst düzey yönetici ücretleri ile ortalama ücretler arasındaki uçurum daralmadı

ingiltere sterlin

İngiltere’da borsada işlem gören en büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin ücretleri ile ortalama kazançlar arasındaki uçurum daraltılamadı.

High Pay Centre tarafından yayınlanan rapora göre, 2022 yılında FTSE 350 şirketlerinde CEO’ların ücretlerinin İngiltere’deki medyan çalışanın ücretine oranı 57/1 oldu. Üst düzey yöneticilerin ücretlerinin çalışanların en düşük ücretli çeyreğinin ücretine oranı ise 2021’deki 78/1’den 75/1’e geriledi.

FTSE 100 genelinde, CEO’ların ücretinin İngiltere’deki medyan çalışanın ücretine oranı 80/1, en düşük ücretli ücretinin çalışanların maaşlarına oranı 119/1 oldu.

Herhangi bir şirket tarafından açıklanan en büyük fark, Bernard Looney’nin High Pay Centre’ın direktörü Luke Hildyard, pandemi sırasında görülen ve ücret farklarının azaldığı “dayanışma anının”, Covid öncesi normların 2021 ve 2022’de yeniden kendini göstermesiyle kaybolmuş gibi göründüğünü söyledi.

Abrdn’s Financial Fairness Trust’ın CEO’su Mubin Haq, “En büyük şirketlerimiz hayat pahalılığı krizi sırasında ücretleri daha adil bir şekilde paylaşmayı başaramadı” dedi.

(Kaynak: Foreks Haber)