İNGİLTERE’DEN HUAWEI KONUSUNDA GERİ ADIM

İngiltere, geçtiğimiz Ocak ayında, Çin teknoloji devinin yüksek hızlı 5G mobil internet ağlarına ekipman tedariğinde bulunmasına izin vermişti. Ancak o zamandan beri ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımların etkilerini inceleyen Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) yetkilileri, yaptırımların ciddi bir tedarik sorunu yaratabileceği sonucuna vardı. ABD yaptırımları, Çinli firmanın ileri teknoloji ürünü mikroçiplere erişimini sınırlamayı hedefliyor.

İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, İngiltere’nin Huawei’ye verdiği sınırlı izinle ilgili olarak, “Bu kesinleşmiş bir karar değil. Telekom ağlarımıza mümkün olan en iyi güvenliği sağlamak için sürekli araştırma yapıyoruz” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü, hükümetin Huawei konusundaki kararını 22 Temmuz’da başlayacak yaz tatili öncesinde parlamentoya bildireceğini aktardı.  Çin iş dünyasının gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, Huawei konusunda geri atılmasının diğer Çinli firmalara “çok kötü bir mesaj vereceğini” söyleyerek Johnson hükümetini uyardı.