ING’ye göre BoE faiz indirimi için yaza kadar bekleyebilir

İngiltere Merkez Bankası BoE

ING Groep NV’ye göre, gıda ve enerji faturalarından kaynaklanan baskının azalması, İngiltere’de enflasyonun mayıs ayında İngiltere Merkez Bankası’nın hedefinin oldukça altında %1.5’e gerilemesine yardımcı olacak.

ING ekonomisti James Smith, önümüzdeki aylarda enflasyonda “geniş tabanlı” bir düşüş olacağını öngördü ancak İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmek için yaza kadar bekleyebileceği uyarısında bulundu.

Bu kadar keskin bir düşüş enflasyonu üç yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine ve BOE’nin %2’lik hedefinin altına çekecektir. Bu, fiyatlardaki artışı ele alış biçimi nedeniyle eleştirilere maruz kalan Başkan Andrew Bailey için bir dönüm noktası olacaktır.

Halihazırda %3.9 olan Birleşik Krallık enflasyonuna ilişkin görünüm, İngiltere’deki fiyat baskılarının artık uluslararası bir aykırı değer olmaktan çıkmasıyla birlikte son aylarda önemli ölçüde aydınlandı. Yine de Smith’in tahmini, ekonomistler arasında yapılan bir ankette enflasyonun 2025’in ikinci çeyreğinde yavaş yavaş %2.1’e gerileyeceğini öngören konsensüsten çok daha iyimser.

ING’ye göre, doğal gaz ve gıda fiyatlarındaki düşüş ve tüketim malları üzerindeki baskının azalması enflasyonun hızını azaltmaya başladı. Çarşamba günü açıklanacak yeni rakamların Aralık ayında enflasyonun %3,8’e gerilediğini göstermesi bekleniyor.

(Kaynak: Foreks Haber)