İNSANLAR NEDEN TUVALET KAĞIDI STOKLUYOR?

Koronavirüs Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya yayılmasını sürdürürken, insanlar salgın ve karantina endişesiyle marketlerde uzun kuyruklar oluşturuyor. El dezenfektanları, sabun, makarna gibi ürünler yok satarken, dünya genelinde en fazla stoklanan ürünlerin başında tuvalet kağıdı geliyor. Uzmanlar bunun nedenlerini araştırdı…

Londra Üniversitesinde tüketici psikolojisi alanında ders veren Dimitrios Tsivrikos, tuvalet kağıdının kitlesel paniğin sembolü haline geldiğini söyleyerek, insanların markete girdiğinde psikolojik olarak büyük hacimli ve ambalajlı ürünlere yöneldiğini, bunun kontrolü ele geçirme hissi sağladığını belirtti.

Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi kamu sağlığı bölümünden Dr. Niki Edwards da tuvalet kağıdının kontrolü sembolize ettiğini savunanlardan.Edwards, “İnsanlar koronavirüsü düşününce kontrolü kaybetmekten korkuyor. Tuvalet kağıdı, hijyen ve temizlik üzerinde kontrol sahibi olmanın etkili bir yolu” değerlendirmesini yaptı.

Melbourne Üniversitesi öğretim üyesi Brian Cookise tuvalet kağıdının rahatlık ve güven hissi gibi psikolojik yönü olduğu kadar, burun silme başta olmak üzere çok amaçlı kullanılması bakımından aynı zamanda pragmatik bir yanı da olduğuna dikkat çekti.

Dünya Ekonomik Forumu için konuyu değerlendiren Newcastle İşletme Okulundan David Savage, tuvalet kağıdının hiçbir zaman bozulmayacak, tarihi geçmeyecek ve eninde sonunda kullanılacak birkaç üründen biri olduğuna işaret etti.

Başka ürünlerin de stoklandığını ancak market raflarında büyük yer işgal etmesinden dolayı tuvalet kağıdının diğerlerine göre daha fazla dikkat çektiğini söyleyen Dr. Alex Russell ise pek çok ürünün alternatifi veya ikamesi olduğunu ancak tuvalet kağıdının ikamesi bulunmadığını aktardı.