INVEO YATIRIM BANKASI İÇİN DR. ÖNDER HALİSDEMIR İLE ANLAŞTI

Sermaye piyasalarındaki köklü ve güçlü geçmişinin devamı olarak yeni nesil yatırım holdingine dönüşen Inveo Yatırım Holding, kuruluş hazırlıklarını yürüttüğü yatırım bankasının kuruluş faaliyetlerine ve sonrasına liderlik etmek üzere Dr. Önder Halisdemir ile anlaştı.

Inveo Yatırım Holding, Türkiye’nin ihtiyacı olan yatırımların finansmanına katkı sağlamak için kuruluş hazırlıklarını yürüttüğü yeni yatırım bankasının liderini seçti. 

Inveo Yatırım Holding CEO’su Onur Topaç, sektörün deneyimli yöneticilerinden Dr. Önder Halisdemir ile anlaştıklarını açıkladı. Topaç, Dr. Önder Halisdemir’e yatırım bankası kurma çalışmalarını yönetmek üzere tam yetki verdiklerini, BDDK’dan alınacak gerekli izinler sonrasında kendisinin bankanın yönetiminde görev alacağını bildirdi. 

Inveo yeni nesil bir değer yatırımcısı”

Yatırım bankası kuruluş çalışmaları hakkında Inveo Yatırım Holding adına açıklama yapan CEO Onur Topaç: Inveo Yatırım Holding, sermaye piyasalarına ve geleceği parlak şirketlere yatırım yapan yeni nesil bir değer yatırımcısı. 2020 yılında özsermayemizi yüzde 310 büyüterek 148 Milyon TL’den 606 Milyon TL’ye yükselterek güçlendirdik. Kaliteli ve deneyimli bir ekip ile büyümeyi hedefleyen şirketimiz yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği yatırımlarla değer yaratmayı misyon ediniyor. Sermaye Piyasalarındaki 30 senelik deneyimimizi bir üst seviyeye çıkartmak ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu yatırımların finansmanına katkı sağlamak için bir yatırım bankası kurmak istediğimizi açıklamış ve bunun için bir danışma kurulu oluşturmuştuk. Bu yolculukta çok değerli ve tecrübeli isimler olan Demet Özdemir ve Bora Oruç hem Yönetim Kurulu’muza hem de Yatırım Bankası çalışmaları kapsamında oluşturulan danışma kurulumuza katılmıştı. Şimdi ise ülkemizde yatırım bankası ve finansal teknoloji şirketleri denilince akla gelen ilk isim olan Dr. Önder Halisdemir ile kuruluş faaliyetlerimize ve sonrasına liderlik etmek üzere anlaşmış bulunuyoruz.  Dr. Önder Halisdemir, kariyerinde birçok yeniliğe ve çeşitli sektörlerde önemli dönüşümlere imza atarken, ülkemizin ilk finansal teknoloji şirketlerini ekipleri ile kurmuş deneyimli liderlerden biri. Kendisi özel sermayeli en büyük yatırım bankası markasını oluşturmuş, hayata geçirdiği yenilikler, birçok uluslararası yarışmada ödüllendirilmiştir. Bu önemli başarıların ardından 5 yıl önce bankacılık alanında çalışma hayatına ara vermiş ve sivil toplum çalışmalarına yönelmişti. Tekrar yönetici olarak Inveo Yatırım Holding çatısı altında sektöre dönmesi grubumuz, ülkemizin finans ve sermaye piyasaları açısından önemli bir kazanımdır. Kendisi tam yetkili olarak yatırım bankası kurma çalışmalarını yönetecek ve gerekli BDDK izinlerinin alınması sonrasında, bankanın yönetiminde görev alacaktır. Dr. Önder Halisdemir Inveo Yatırım Holding çatısı altında Finansal Hizmetler Grubu Başkanı olarak göreve başlamıştır.”

 

Inveo Yatırım Holding’e katılımı hakkında açıklama yapan Önder Halisdemir, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Dünyada ve ülkemizde, heyecan verici bir finansal dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşüme katkı sağlamak ve ülkemizden dünyaya iyi örnekler oluşturmak için sermaye piyasalarımızın itibarlı ve vizyoner kuruluşu Inveo ile güçlerimizi birleştirmeyi önemli bir imkan olarak görüyorum. Bu dönüşüm yıllarında, bankacılık alanında yerli, işinin ehli, geçmişi belli, vizyoner kurum ve zanaatkarlara ihtiyaç var.   Birçok yerli bankamız yıllar içinde yabancı gruplar tarafından satın alınarak yabancılaştı. Yeni yerli kurumların sektöre girişi ve finansa taze sermaye kazandırılması konusunda devletimizin açtığı pencere yerinde ve önemlidir. Finansa erişimi kolay, yaygın ve seçenekleri zengin kılarak ülkemizde yatırımların gelişimine, birlikte çalışarak katkı sağlama fırsatı verdikleri için Inveo Yatırım Holding’e teşekkür ediyorum.”

Inveo Yatırım Holding hakkında:

Inveo Yatırım Holding, 1998 yılında Gedik Yatırım Ortaklığı A.Ş. adıyla kurulmuş, daha sonra ise yatırım holding statüsünü almıştır. 1999 yılından itibaren halka açık olan Inveo, 30 Eylül 2020 tarihine kadar GYHOL kısa koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmüş olup bu tarihten itibaren INVEO koduyla işlem görmektedir.

Sermaye piyasalarında 30 yıllık deneyime sahip olan Inveo, yeni nesil bir değer yatırımcısıdır. Ana hedefi, potansiyeli yüksek şirketlere ortak olmak, finansal ve entelektüel sermaye koyarak bu şirketlerin değerini maksimize etmektir. Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren şirketlere ek olarak, rekabet avantajı yüksek, inovasyona dayalı ürün ve hizmet geliştiren teknoloji şirketleri, dünyanın neresinde olursa olsun Inveo’nun ilgi odağındadır. Ek olarak, halka açılma potansiyeli olan şirketler de Inveo’nun yatırım stratejisinde önemli bir yere sahiptir.

2021-2025 yılları arasında 100 milyon ABD doları yatırım hedefi olan Inveo’nun amiral gemisi olan Gedik Yatırım, Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biridir.

Dr. Önder Halisdemir hakkında:

1972 yılında doğan Halisdemir, 1995 yılında başladığı finans kariyeri boyunca yöneticilik yaptığı kurumların, ilgili alanlarda lider hale gelmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Gerçekleştirdiği yenilikleri ve kurduğu ekipler ile başta finans olmak üzere, sermaye piyasaları, ulaşım, perakende, spor ve birçok sektörün teknoloji ve iş süreçlerinin dönüşümünü sağlamış, gerçekleştirdiği yenilikler ile uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. 

2016 yılında evlenen Halisdemir profesyonel kariyerine ara vererek hayatı deneyimlemeye zaman ayırmıştır. 2017 yılında finans kurum ve yöneticilerinin üyesi olduğu köklü sivil toplum kuruluşu Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı yönetim kurulu başkanlığına seçilmiş ve halen bu görevi sürdürmektedir. Kurduğu aile yatırım ofisinde yenilenebilir enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanlarında çeşitli yatırımlar yapmıştır. 

Sermaye piyasaları alanında yüksek lisans, bankacılık ana bilim dalında doktora derecesine sahiptir. Marmara Üniversitesi, NYU Wharton School gibi kurumlarda eğitim gören Halisdemir, Ostim Teknik Üniversitesi, Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.