İSO İhracat İklim Endeksi kasımda 49,5’e yükseldi, ancak bozulmanın sürdüğüne işaret etti

İSO

İSO İhracat İklim Endeksi 49,5’e yükseldi, ancak ihracat ikliminde bozulmanın sürdüğüne işaret etti.

Euro Bölgesi’nin ekonomik aktivitesinde süregelen daralmaya bağlı olarak Türk imalatçılarının ihracat iklimindeki bozulma Kasım ayında da devam etti. Öte yandan, gözlenen bazı toparlanma sinyalleri, ihracat talep koşullarındaki bozulmanın sınırlı olmasını sağladı.

İSO’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ulusal PMI anketlerindeki PMI üretim endekslerinin bir araya getirilerek ağırlıklandırılmasıyla hesaplanmaktadır. Ağırlıklar, ihracat pazarlarının Türk imalat sanayi ihracatından aldıkları paylara ilişkin istatistikler kullanılarak oluşturulmaktadır. 

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Kasım ayında 49,5 düzeyinde gerçekleşerek üst üste dördüncü ay 50,0 eşik değerinin altında kaldı. Bununla birlikte Ekim ayındaki 48,5 değerine göre artış gösteren endeks, ihracat talep koşullarındaki bozulmanın hafiflediğine ve daralmada mevcut trendin en ılımlı seviyesine ulaşıldığına işaret etti.

Ekonomik aktivitedeki düşüşler Kasım ayında ağırlıklı olarak Euro Bölgesi’nde gerçekleşti. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da daralmalar kaydedildi. Diğer taraftan, söz konusu ekonomilerin genelinde küçülmeler Ekim ayına göre yavaşladı. Bu durumun tek istisnası olan İspanya’da ise üretim bir önceki anket döneminde yatay seyrettikten sonra Kasım’da düşüş gösterdi.

Türk imalatçılarının üçüncü en büyük ihracat pazarı olan Birleşik Krallık’ta da iyileşme işaretleri görüldü. Bu ülkede üretim üç aylık düşüş eğilimine son vererek hafif bir artış kaydetti. ABD’de ise Kasım ayında üst üste onuncu ay üretim artışı yaşandı. Büyüme Ekim ayındaki hızını koruyarak ılımlı seviyede gerçekleşti.

Talep koşullarına en güçlü desteği veren pazar, petrol dışı aktivitedeki genişleme hızının beş aylık zirveye ulaştığı Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Orta Doğu’nun diğer bölgelerine bakıldığında, Suudi Arabistan ve Katar’da büyümenin hız kazanmasına karşılık Mısır ve Lübnan’da daralma gözlendi. 

Hindistan, Çin, Singapur, Endonezya ve Filipinler dahil olmak üzere bazı Asya ülkeleri Kasım ayında genişleme bölgesinde yer aldı.

BRIC ekonomilerinin Hindistan ve Çin dışındaki üyeleri olan Brezilya ve Rusya’da da ekonomik aktivite dördüncü çeyrek ortasında büyüme kaydetti. Bununla birlikte, Rusya’daki artış 10 aylık mevcut genişleme döneminin en düşük oranında gerçekleşti.”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep iklimi Kasım ayında bozulmaya devam etse de bu bozulmanın yıl biterken sona erebileceğine ilişkin kimi belirtiler söz konusu. Asya ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde üretim güçlü bir şekilde artarken ABD genişlemeye devam etti; İngiltere ise yeniden büyümeye geçti. Talep zayıflığının ana merkezi olmaya devam eden Euro Bölgesi’nde de gerilemenin hız kestiğine dair bazı işaretler gözlendi. İmalatçıların ümidi, bu kısmi iyileşme belirtilerinin önümüzdeki aylarda daha da hissedilir hale gelmesi yönünde.”