İSO TÜRKİYE İMALAT PMI ŞUBAT’TA 52,4’E YÜKSELDİ

ham çelik

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) şubatta 52,4’e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerinde gerçekleşti.

PMI, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında son iki yılın en hızlı iyileşmesine işaret etti. Faaliyet koşullarındaki iyileşme, yeni siparişlerdeki belirgin artıştan kaynaklanırken, firmalar müşterilerden gelen talebin güçlendiğini belirtti.

Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ocakta 51,3 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat PMI şubatta 52,4’e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerinde gerçekleşti.

PMI, Türk imalat  sektörünün faaliyet koşullarında Şubat 2018’den beri en hızlı  iyileşmeye işaret etti. Faaliyet koşullarındaki iyileşme, yeni  siparişlerdeki belirgin artıştan kaynaklanırken firmalar müşterilerden  gelen talebin güçlendiğini belirtti. Yeni alınan siparişlerde de son iki yılın en güçlü artışı kaydedildi.

Talep koşullarındaki iyileşmeye bağlı olarak imalatçılar üretimi  şubatta artırdı. Söz konusu artış, iki yıla yakın bir dönemin en  yüksek hızında gerçekleşti. Bu gelişmeyle birlikte üretimdeki mevcut  genişleme trendi dördüncü aya ulaştı. Son anket döneminde istihdam Şubat 2018’den beri en güçlü oranda arttı. Anket katılımcıları, çalışan sayısındaki büyümenin başlıca kaynağının üretim  gereksinimlerindeki artış olduğunu belirtti.

TL’deki değer kaybıyla maliyette artış oldu.

IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, şunları söyledi: “Talepteki  canlanmaya bağlı olarak üretim artışının hızlanması ve faaliyet koşullarının son iki yıldaki en hızlı iyileşmeyi sergilemesi, Türk imalatçılarının şubat ayını verimli geçirdiğine işaret etti.