İSPANYA’DA BUZ PATENİ PİSTİNİ MORGA ÇEVİRDİLER

İspanya’nın başkenti Madrid’de bir buz pateni merkezi, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 kurbanlarının nakledileceği morga dönüştürüldü.

Vaka sayısının 40 bine yaklaştığı ülkede koronavirüs büyük bir hızla yayılırken başkent Madrid’de en az bin 200 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Yerel yetkililer pazartesi günü, başkentteki hastanelerin yükünü ve kurbanların ailelerinin acılarını hafifletmek için “Buz Sarayı”nın geçici morg olarak kullanılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

Bunun “istisnai bir önlem” olduğunu belirten yetkililer, morgun gün içinde kullanıma açık hale geleceğini belirtti.

Öte yandan Madrid Belediyesi, cenaze işlerinin personeli için koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle cesetlerin toplanamadığını açıkladı.

Cenaze işleri, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenazelerinin, diğer cenaze hizmetleri tarafından kapalı bir tabutla gönderilmesi halinde her zamanki gibi defnedileceğini bildirdi.

İspanya’da son 24 saatte 4 bin 537 yeni Covid-19 vakası ve 385 yeni ölüm bildirildi. Madrid Bölgesi başkanı Isabel Diaz Ayuzo geçtiğimiz hafta başkentte yaşayanların yüzde 80’ine koronavirüs bulaşacağını ve büyük bir kısmının hafif semptomlar göstereceğini söylemişti.