İsrail borsasında şüpheli açığa satışlar: “Yatırımcılar 7 Ekim’i önceden biliyordu” iddiası araştırılıyor 

İsrail Borsası

ABD’li iki hukuk profesörü, İsrail’de bazı yatırımcıların 7 Ekim saldırısını önceden bildiğine dair bulgular tespit etti. İsrail, ilgili kurumların “iddiaları soruşturduğunu” duyurdu.

New York ve Columbia üniversitelerinden hukuk profesörleri Robert Jackson ile Joshua Mitts, Hamas’ın 7 Ekim saldırısı öncesinde İsrail borsasında “olağandışı” bir oranda açığa satış işlemi yapıldığını tespit etti.

Akademisyenler, hazırladıkları 66 sayfalık raporda, “saldırıdan önceki günlerde yatırımcılar, yaşanacakları tahmin etmiş gibiydi” iddiasında bulundu.

Raporda, bazı yatırımcıların İsrail’in menkul kıymetlerinden faydalanmak için saldırı bilgisini kullandığı öne sürüldü.

2 Ekim verilerine göre İsrail Borsa Yatırım Fonu’nda kısa vadeli faizin “aniden ve ciddi oranda yükseldiğini” belirten Jackson ve Mitts, “saldırıdan hemen önce, Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (TASE) İsrail tahvillerinin açığa satışı dramatik bir biçimde yükseldi” ifadelerini kullandı.

Söz konusu açığa satıştan elde edilen kârın “100 milyon doların üzerinde” olabileceği iddia ediliyor. 

Söz konusu rapora göre yatırımcıların, hisse bedelinin düşeceği, ardından kazanç sağlamak için bunları daha düşük bir bedele alabilecekleri beklentisiyle 7 Ekim öncesi yaptıkları açığa satış işlemleri, geçmişte yaşanan 2008 mali krizi, 2014 Gazze savaşı ve Covid-19 salgını gibi kriz dönemlerinde olduğundan çok daha yüksek. 

Raporun ardından İsrail Menkul Kıymetler Kurumu’nun (ISA) konudan haberdar olduğu ve yetkililerin soruşturma yürüttüğü aktarıldı.