İSTANBUL İNŞAATÇILAR BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAZMİ DURBAKAYIM: UMUTLUYUZ

İSTANBUL İNŞAATÇILAR BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAZMİ DURBAKAYIM, DÜŞEN FAİZLERLE BİRLİKTE YABANCILARIN KONUT ALIMLARINDAN UMUTLU OLDUKLARINI İFADE ETTİ.

Gayrimenkul sektörü kamu bankaları ve Emlak Konut’un haziran ayında başlattığı düşük faizli konut kampanyasıyla birlikte hazirandan itibaren hızlıca toparlanmaya başladı.

İlk yarıda önceki yıla göre satışlarını yüzde 23,5 artırarak 624 bin 769 konut satışı gerçekleştiren sektörün hedefi ise 1 milyon 300 bin adetleri yakalamak.

Ağustos ayı itibariyle yabancı alıcının gelmesini bekleyen gayrimenkul sektörü, geçen yıl yabancıya yaptığı 45 bin 483 adetlik satışı bu yıl 65 bin âdete çıkarmayı hedefliyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Durbakayım, kamu bankalarının faiz oranlarını 0.64’e kadar çekmesinin piyasaya doping etkisi yaptığını vurgulayarak, yabancı alıcıdan da umutlu olduklarını söyledi.

Durbakayım, “Yabancılarda bekleyen büyük bir potansiyel var. Ağustos gibi yabancıların akın akın gelişiyle birlikte mevcut 14 bin adetlik yabancıya satışa 50 bin adetlik yeni satış eklenmesini bekliyoruz. Özel bankaları da kamu bankalarının başlattığı düşük faizli kampanyalara katkı sağlamalı. Böylece bu yıl yine de 1 milyon 300 bin adet gibi konut satışını yakalayacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.